CHYBÍ VÁM RADOST ZE ŽIVOTA? OBJEVTE SLUNEČNÉ MĚSTO MALAGA

CHYBÍ VÁM RADOST ZE ŽIVOTA? OBJEVTE SLUNEČNÉ MĚSTO MALAGA

Myslím, že Malaga nikdy nepatřila mezi moje vysněné turistické cíle na rozdíl od dalších měst v Andalusii. Malaze si říká vstupní brána Andalusie. A je to přesně tak. Abyste se dostali do Andalusie, tak pravděpodobně jako já přiletíte letadlem do této andaluské metropole ležící na Slunečném pobřeží aneb Costa del Sol. Ano, právě sem létají časté letecké spoje. A právě tady jsem přistála i já, abych mohla obdivovat krásy Andalusie. Od Malagy jsem neměla žádná velká očekávání. Toto město mne ovšem přesvědčilo, že patří mezi města, která určitě stojí za návštěvu. Cítíte se tady totiž tak nějak v pohodě. ♥

Toto místo je vyhledávané turisty a to hlavně pro svůj kulturní ruch, historii a památky. Má krásné historické centrum. Na kopci se tyčí hrad a v blízkosti centra jsou široké pláže. Takže, co víc si přát?

PO STOPÁCH SLAVNÉHO MALÍŘE

Z Malagy pochází mnoho slavných osobností. Narodil se tu třeba světoznámý malíř a sochař Pablo Picasso. V domě Casa Natal de Picasso na náměstí Plaza de la Merced, kde se narodil světoznámý umělec, sídlí jeho muzeum. Žil tady však do svých 10 let. Když se řekne Picasso, většině vás se vybaví kubismus. Jsou to takové ty šílené obrazy plné krychliček, trojúhelníků a dalších geometrických útvarů. Pokud se však o něm dozvíte něco víc, zjistíte, že na začátku své tvorby maloval i „úplně normální“ obrazy. A to za to stojí, ne?

V malém parčíku před jeho domem si s ním třeba můžete udělat fotku. 🙂

Na prknech divadla Teatro Cervantes stál španělský krasavec Antonio Banderas a třeba budete mít štěstí a potkáte ho v některém z nesčetných tapas barů. Kdo ví, svět je malý. 🙂

STARÉ MĚSTO MALAGY

Staré město je geografickým a historickým srdcem Malagy. Od náměstí Plaza de la Constitución se rozprostírá labyrint pěších nákupních ulic, úzkých uliček a elegantních náměstí, kde se nacházejí hlavní památky města. Mě bavilo jen tak bez mapy objevovat a procházet se tu bez cíle, i když já jen tak bez cíle nechodím. Většinou mám všechno předem promyšlené a naplánované. 🙂 Takže to byl pro mne zase takový nový poznatek.

VÁŠNIVÉ FLAMENCO

Asi nejvíc mne bavilo jen tak nakukovat do obchůdků plných šatů na flamenco. Najdete tu šaty pro ty nejmenší až pro profesionální tanečnice. Tradiční španělské rytmy vášnivého flamenca spatřily světlo světa právě tady v Andalusii. Byl to původní tanec andaluských cikánů. Šaty jsou to opravdu překrásné a mě se nejvíc líbily ty pro temperamentní tanečnice s velkými puntíky. Inspirovány cikánskými rodnými oděvy, tyto šaty jsou obecně dlouhé a mají puntíky a volánky. Rukávy a zejména část pod břichem mají volány, které se při otáčení tanečníků otevírají a do značné míry zvětšují pohyb. Tak takové šaty chcete mít alespoň jednou na sobě. Je to už strašně dávno, kdy jsem chodila v Praze na hodiny flamenca. Koupila jsem si dokonce speciální boty. Práce nohou je opravdu moc důležitá a musí odpovídat rytmu kytary. Jenže takové boty jsou vám  úplně na houby, když necítíte rytmus  a máte hudební hluch. :-))) Ale ani to mne neodradilo a kdykoliv se moc ráda na takové představení podívám. ♥

MÓDNÍ ČTVRŤ SOHO A PROJEKT „MAUS“

Projekt Málaga Arte Urbano Soho (zkráceně MAUS) se zasloužil o zavedení street artu v Malaze. Tato iniciativa pomohla proměnit kdysi zanedbanou čtvrť mezi řekou Guadalmedina a přístavem v městskou galerii umění pod širým nebem.

Projekt MAUS přilákal některé z nejlepších streetartových a graffiti umělců z celého světa. Street art i graffiti najdete po celém městě. Největší koncentraci však najdete v Soho.

Ačkoli tato čtvrť nemá bezprostřední kouzlo starého města Málagy, oblast Soho působí méně turisticky a najdete zde několik dobrých restaurací. A pokud plánujete podniknout několik celodenních výletů z Málagy, je to také blíže k vlakovému a autobusovému nádraží.

TV BOY – na ulici CALLE VENDEJA

Kdybych si měla vybrat jednoho umělce, který se mi v Malaze líbil, byl by to právě tento italský umělec. Ztvárnil nejoblíbenější muže Malagy: Pabla Picassa, Antonia Banderase (toho už bohužel někdo velmi poškodil), Chiquita de la Calzady (komik a herec) a Daniho Roviry (herec).

Jó, tak toto je Antonio Banderas. Kdo by to byl řekl. :-)))

CALLE THOMAS HEREDI

Tato nástěnná malba byla dokončena během jednoho dne. Tým  Calle Thomase Herediho prý pracoval podle šablony. Mujer Fatal je portrétem jeho ženy a symbolem míru.

ROA –  v ulici Calle Casas de Campos

Velká černobílá nástěnná malba belgického pouličního umělce ROA zobrazuje krysy padající po fasádě několikapatrové budovy. Obvykle používá minimální barevnou paletu a vytváří zvířata a ptáky. Tento výtvor tedy o divoké přírodě Málagy mnoho nevypovídá.

Taky je zajímavý moc jeho chameleon.

Pokud budete zkoumat street art v Londýně, najdete tam jeho nástěnnou malbu velkého ptáka na boku indické restaurace v Brick Lane.

KATEDRÁLA CATEDRAL DE LA ENCARNACIÓN

Katedrála pochází z 16. století. Původní projekt katedrály byl natolik velkolepý, že nebylo možné jej uskutečnit, takže se na stavbě katedrály v průběhu let vystřídalo několik architektů. Až katedrálu uvidíte, bude vám jasné, proč stavba trvala tak dlouho. Před katedrálou můžete obdivovat malé nádvoří s pomerančovníky (Patio de los Naranjos).

MERCADO CENTRAL DE ATARAZANAS

Když někam jedu, tak si nikdy nenechám ujít návštěvu místního trhu. Tak se podle mne nejlépe dá poznat, co jedí a nakupují místní. A tady najdete snad všechno od exotického ovoce, přes zeleninu, ryby, maso, sýry, až po další místní specialitu – mandle (čerstvé i pražené nebo obalované v medu) a různé druhy sušeného ovoce.

MŮJ TIP:

Pokud máte rádi ibiškový čaj, tak tady budete v ibiškovém království.  Ibiškový čaj je oblíbeným nápojem ve Střední Asii, v mnoha afrických zemích, v Karibiku, Střední Americe i v Thajsku. A najdete jej i na tržištích v Andalusii. Ve většině z těchto zemí jej používají nejen k osvěžení, ale dobře vědí, že má léčivé účinky. Má schopnost snižovat krevní tlak,  je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě. Květy ibišku obsahují látky, které ovlivňují cholesterol a tím pádem omezují ukládání tuku v tepnách. Snižuje se tak riziko infarktů a mrtvic. Díky lepšímu prokrvení mozku se též stimuluje naše paměť.  Čaj je vhodný i pro žlučníkáře a pro osoby s nemocnými játry. Takže pokud se vydáte na toto tržiště, nezapomeňte si jej koupit! 

JE TOHO JAKO ŠAFRÁNU

Mně osobně na trzích nejvíc baví koření. Kdybych mohla, tak to snad asi vykoupím všechno, ale vzhledem k tomu, že se musím vždycky dostat s kilogramy na palubu pod 8 kg, tak to není možné. Nicméně vždycky si domů něco přivezu. 🙂 Tady jsem obdivovala šafrán. I když pořád panují pochybnosti o jeho původu, tak toto koření pochází z Iránu. Pokrmům dodává jasně žlutou barvu. A proč je tak drahý? Květy šafránu se sklízí ručně. Neexistuje na světě žádný stroj, který by ulehčil tento sběr. Je toho jako šafránu. Znáte toto rčení? Tak teď už znáte i jeho význam. Bohužel najdete na světě i spoustu nepravého šafránu, který se vydává za pravý.  A jak se pozná pravý šafrán? Uděláte si test barvy. Namočíte jej na 10-20 minut do teplé vody a pozorujete změny. Pokud je šafrán falešný, začne rychle pouštět barvu a rozpadne se. Pravý šafrán zůstane v celku, barvu si udrží a postupně obarvuje i vodu. Vlastně podobně jako čaj.

Ke Španělsku samozřejmě patří olivy a spousta čerstvých ryb. Tady určitě hlady trpět nebudete, naopak se pořádně a hlavně dobře najíte.

TAPAS BARY

Musím říct, že v Andalusii se jí moc dobře. Jídlo si tady opravdu užijete. Pokud chcete ochutnat pravé chutě jižního Španělska, jste na správném místě. Ve spleti malebných uliček, ale i širokých bulvárů, najdete spoustu tapas barů, kde místní živě debatují nad sklenkou dobrého vína. Obyčejně se tapas servírují doprostřed stolu, což umožňuje, aby jeden host ochutnával z talíře toho druhého. Udělejte to tak taky, abyste buď s přáteli nebo s rodinou tak mohli sdílel chuťové zážitky. Zkrátka buďte jako „místňáci“!

MŮJ TIP:

A protože dobrých rad není nikdy dost, mám pro vás ještě jeden můj tip. Z letiště se do města dostanete nejrychleji vlakem linky C1 za 15 min a jízdenkou za 1,80 EUR (konečná zastávka Centro Alameda). Vlak staví jen ve 4 stanicích, takže využijte spíš tuto možnost. Vlak jezdí z letiště i na druhou stranu po pobřeží přes město Torremolinos až do městečka Fuengirola.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Pokud se rozhodnete cestovat do dalších koutů Andalusie, mám pro vás další tip. Připravila jsem si pro vás další článek, protože já jsem si Andalusii opravdu zamilovala. ♥

ANDALUSIE – ZEMĚ, KTERÁ VÁS OKOUZLÍ

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.