KRÉTA – OSTROV, KTERÝ STVOŘIL BŮH ZEUS

KRÉTA – OSTROV, KTERÝ STVOŘIL BŮH ZEUS

Kréta patří mezi nejslavnější a největší řecké ostrovy. Nabízí všechno, co potřebujete k tomu správnému řeckému pobytu – nádherné pláže a množství památek. Obojí zkrátka musíte vidět! Vězte však, že na prozkoumání tohoto velkého ostrova jedna dovolená nestačí. A co vlastně Kréta nabízí? Dlouhé písčité pláže, průzračně tyrkysové moře, příjemné taverny s tradiční řeckou atmosférou, nespočet památek i několik klenotů, které jsou součástí ostrůvků.

PALÁC KNOSSOS

Když se řekne Kréta, tak asi nejznámější památkou je palác Knossos. Tento minojský palác, ve kterém údajně žil samotný krétský panovník Minos. Objevil jej slavný německý archeolog Arthur Evans, je nejzachovalejší památkou minojských dob. Budete si tu moct prohlédnout královské komnaty, trůnní sál, hlavní svatyni, ústřední nádvoří, množství fresek a mozaiky.

Jediné čemu se tady nevyhnete, jsou dlouhé fronty. Po 10 hodině sem proudí davy organizovaných zájezdů, takže je lepší, když si přivstanete a přijedete sem dříve. Z Heraklionského autobusového nádraží sem jezdí autobusy skoro každou půlhodinu. Na zpáteční cestě můžete vystoupit u Archeologického muzea, pokud si koupíte společnou vstupenku pro palác a muzeum. Je to určitě výhodnější lístek.

Knossos určitě nevynechávejte, i když historie není vašim koníčkem. Kdo navštívil Krétu a nebyl v Knossu, ten jako by na Krétě nikdy nebyl! 🙂

HERAKLION

KRÉTSKÉ MUZEUM

Pokud se vydáte na návštěvu Heraklionu, kromě přístavu či hlavního náměstí Platia Venizelou, nenechte si ujít hlavní turistickou atrakci města – Archeologické muzeum města Heraklion.

V 16 sálech najdete největší počet exponátů z období minojské kultury na světě a můžete zde klidně strávit třeba i celý den. Je to moc hezké muzeum, kde je soustředěna jedna z nejbohatších archeologických sbírek světa. Patří určitě mezi ta nejpěknější muzea, která jsem navštívila. Mně se osobně líbily fantasticky dochované fresky a jedinečné keramické artefakty.

PROSPERUJÍCÍ PŘÍSTAV

Za vlády Římanů tu býval prosperující přístav, známý jako Heracleum. Na nábřeží tu nemohla chybět ani benátská obranná pevnost Koules. Myslím si, že každý ocení mohutnou a opravdu promyšlenou konstrukci. A z hradeb je hezký výhled, jen nesmíte mít závratě jako já. 🙂 Vydejte se po cestě podél hradeb, kde najdete krásný street-art. Jen si dávejte pozor na velké vlny!

TOULEJTE SE JEN TAK ULICEMI

Samozřejmě ty největší skvosty najdete v ulicích města. Mě zaujal například krásně pomalovaný dům, který se nachází na rohu ulice Saint Titus a Idomeneos Street.

Stačí mít jen otevřené oči dokořán.

A objevíte třeba takovou hezky pomalovanou školku.

Co určitě nesmíte vynechat, je návštěva místního trhu. Ten se koná každou sobotu.

UDĚLEJTE SI VÝLET

Kréta nabízí krásná města, pláže a proč některé z nich nenavštívit.

PEVNOST GRAMVOUSA

Tato pevnost se nachází na ostrově ležícím v severozápadní části Kréty. V zátoce pod pevností je ztroskotaná loď. Je to častý cíl fakultativních výletů cestovek. Přemýšlela jsem, jak se sem dostat, protože jsem byla ubytovaná ve městě Chersonisos. Tak jsem výjimečně využila cestovní kancelář, protože by byla cesta zbytečně zdlouhavá. Do zátoky a k pevnosti se jezdí obvykle lodí, je totiž na ostrově, kam nevede žádná rozumná silnice. Po souši vede pouze horší cesta z Kissamosu (odtud vyplouvala i naše loď), pro auto není moc vhodná. Navíc jsem brala v úvahu fakt, že po cestě se k pevnosti nedostanu. Pevnost vystavěli Benátčané v 16.století. Velkou roli sehrála v boji proti Turkům. Po dobu 3 let tento ostrov obývalo 3000 krétských povstalců, kteří se pak kvůli hladu dali na pirátství.

Dnes je ostrov součástí jakéhosi chráněného hydrobiologického regionu východního Středomoří a prochází jím jedna z tras, po které probíhá stěhování ptáků přes Středomoří. Ptáci to tudy mají nejkratší, pokud chtějí kus cesty letět nad pevnou zemí.

Na poloostrově a ostrovech Gramvousa se vyskytuje více než 100 druhů ptáku a 400 druhů rostlin. V místních podmořských jeskyních přivádějí na svět svá mláďata středomořští tuleni.

Okolí kolem Gramvousy je zajímavé i geologicky. Před dvěma tisíci let se celá západní Kréta náhle vyzdvihla nad moře do výše 6 až 9 metrů.

LAGUNA BALOS

Laguna Balos se nachází na severozápadě Kréty a patří mezi skvosty ostrova. Směřuje sem mnoho fakultativních výletů. Hodně je jich spojeno s návštěvou Gramvousy. Dostane se sem lodí z přístavu Kissamosu. Je tu velmi čistá a mělká azurově modrá voda. Kolem se rozprostírá nádherná scenérie. Pláž je téměř 800 m dlouhá. 

Je tu tyrkysově modré moře a bílý či růžový písek. Ten jsem viděla poprvé na vlastní oči. Určitě se tady dozvíte, že zde během svatební cesty kotvili Charles s Dianou.

OSTROV CHRISSI

Proč se jezdí na tento ostrov je víceméně Zlatá pláž (Golden Beach). Dostanete se sem z přístavu z města Lerapetra, které se nachází na jihu Kréty. Odtud vyplouvají lodě přímo na ostrov. Vypadá to tu jako v Karibiku! Jakmile se na ostrůvku vylodíte, dovede vás sem značená stezka, kterou projdete za 5 minut. A čím je tedy ostrůvek tak známý? Je tu nádherně tyrkysově křišťálově čisté moře, bílá pláž a obří vlny. Na pláži je rozloženo několik lehátek a slunečníků, za které si zaplatíte 20 Euro. Takže si dovedete představit, kde jsem ležela. 🙂 Ano, hned vedle nich. V podstatě ani slunečník se vám nevyplatí, protože je tu opravdu silný vítr, tedy pokud jej nechcete honit po pláži. 🙂

Celý ostrov je pokryt cedrovým lesem. Narazíte tu i na stín, pokud nechcete ležet pod slunečníkem či na přímém slunci. V letním období je tu dokonce 40 stupňů, takže pokud nemáte zrovna dobrou fyzickou kondici, tak bacha! Ostrov vznikl původně z podvodní sopky a lávy, což je na březích poznat. Některé břehy jsou pokryty milióny malých mušlí, které by se podle průvodců neměly sbírat. Pokud vás vyhmátnou na lodi, že je máte v kapse, můžete dokonce dostat velkou pokutu. Tak to raději neriskujte!

Na ostrově žili lidé živící se hlavně rybolovem. Poté si na něm údajně našli útočiště piráti, kteří z něj podnikali výpravy a schovávali se na něm. Vyhnali tak z ostrova místní obyvatele, kteří utekli na Krétu. Dnes se jedná o neobydlený ostrov.

KRÉTSKÁ KUCHYNĚ

Co určitě nemůžu vynechat a nezmínit se, je Krétská kuchyně. Říká se o ní, že patří ke kuchyním, které jsou nejchutnější v Evropě. A hlavně je zdravá! Dokonce prý nejzdravější v celém Středomoří. Je velmi pestrá a ovlivnily ji země jako Itálie, Turecko a arabské země. Základem je zelenina, olivy, ovoce, ovčí sýr feta a mořské plody. Asi nejdůležitějším produktem této kuchyně je olivový olej. Najdete ho opravdu všude. Skoro všichni si ho vozí jako suvenýr. Není oblíbený jen v kuchyni, ale v obchodech najdete spoustu kosmetických výrobků vyrobených právě z olivového oleje. Pokud se rozhodnete nějaký dovést, pořiďte si panenský olej – extra virgin, který se lisuje z ještě zelených oliv. Mně osobně chutná tzatziki, jehož základem je bílý jogurt. Ten je úplně jiný než ho znáte v obchodech. Je mnohem hutnější a tučnější a nutno podoktnout, že i chutnější. Do pokrmu se přidává okurka, česnek a speciální koření. Prostě lahoda. Kréta tedy patří mezi země, které vám jako obyčejnému turistovi toho hodně  nabídnou. A pokud nejste jako já válecí typ, máte se na co těšit.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.