TOKIO – VZRUŠUJÍCÍ VELKOMĚSTO

TOKIO – VZRUŠUJÍCÍ VELKOMĚSTO

O Tokiu se říká, že je to jedno z nejdražších měst světa. Ano, je to pravda. Ale to nemění nic na faktu, že alespoň jednou byste jej měli vidět. Najdete tu drahé hotely, spoustu výborných restaurací a taky míst plných zábavy.  Mrakodrapů je v Tokiu asi tolik jako stromů v lese. Tokio má spoustu krásných parků a všechny jsou tak krásně upravené, že je klidně můžete vyměnit i za nějakou památku.

Město je to zkrátka obrovské a výjimečné a klidně zde můžete strávit spoustu dní a stále byste měli co objevovat.

PARK JOJOGI

Pokud hledáte v tomto rušném velkoměstě nějakou oázu klidu, vydejte se do parku Jojogi. Nejdříve projdete krásnou dřevěnou bránou TORI, která park odděluje od města. Možná vás překvapí úplně jiné svěží ovzduší než ve zbytku Tokia.

Dýchne tu na vás úžasná energie, která se line z okolních stromů. Klidně by se tu z vás mohl stát jejich objímač. Po pár minutách procházky narazíte na stěnu poskládanou ze saké barelů. Každý je jinak pomalovaný. Jsou tu hezky znázorněny různé japonské symboly.

SVATYNĚ MEIDŽI DŽINGÚ

Jedním z nejnavštěvovanějších chrámů v Tokiu je svatyně Meidži Džingú. Stavba této nádherné dřevěné svatyně Meidži džingú byla zahájena brzy po smrti císaře Meidži, který je tu pochován se svou manželkou Šóken.

EMA – DESTIČKY PRO DENNÍ MODLITBY

Jako skoro v každém krámu mne baví osobní modlitby na destičkách, zv. Ema. Destičku si kupují nejen věřící, ale i spousta turistů, kteří tu na zadní straně destičky zanechávají osobní vzkazy.

RYBÍ TRH CUKIDŽI

NEJVĚTŠÍ RYBÍ TRH NA SVĚTĚ

To, že mořské plody miluji už asi víte, takže vás nepřekvapí, že moje kroky směřovaly na tento největší rybí trh na světě. Cukidži je totiž hlavně místo obchodu, kam si každé ráno chodí vybírat ty nejkvalitnější suroviny nejlepší šéfkuchaři z Tokia. Na trhu je pěkně rušno. Motá se tu spousta turistů s foťáky, což usměvaví Japonci velmi trpělivě snášejí.

Je tu i spousta malých restaurací, které se specializují na přípravu a prodej čerstvého sushi a sashimi. A kde jinde si dát tu nejčerstvější syrovou rybu, specialitu japonské kuchyně než právě tady? Zkrátka rybí ráj!

Najdete tu desítky druhů ryb, chobotnice, garnáty, krevety, slávky, mušle, langusty a humry. Najdete tu stánky nejen s rybími produkty, ale i s dalšími potravinami, kořeními, keramikou a kuchyňským náčiním.

SHIBUYA CROSSING

Kdo by neznal tuto nejrušnější křižovatku na světě? Já ji poprvé zaznamenala ve filmu Ztraceno v překladu. Tuto známou křižovatku osvětlenou reklamními banery a neonovými světly protíná několik přechodů, po kterých přechází naráz davy lidí. A to, že je to rušná křižovatka, dokresluje ještě hlasitá hudba z obřích LCD obrazovek. Všichni tu strašně moc spěchají. Pokud chcete mít výhled na celou křižovatku, zajděte si do kavárny Starbucks v prvním patře jednoho z obchoďáků a s kávou v ruce tak můžete pozorovat ruch velkoměsta. A věřte, že je tu narváno. Celou ulici tu máte jako na dlani. Co se mi na této ulici líbí je, že i když je tu najednou tolik lidí, tak se nikdo nesrazí. Snad jen ti, co si dělají fotku uprostřed ulice. No nebudu vám lhát, křižovatku jsem si prošla asi pět krát.

VĚRNÝ PES HAČIKÓ

Tento pejsek jménem Hačikó svého pána Hidesaburó Uena tak bezmezně miloval, že ho každý den doprovázel na jeho cestě do práce a večer na něj potom čekával právě před vlakovou zastávkou Šibuja. Za rok Hidesaburó nečekaně zemřel. Hačiko však každý večer utíkal zpátky neuvěřitelných 9 let na nádraží v naději, že se jeho pán konečně vrátí. Pro Japonce je to národní hrdina, tak mu vystavili krásný pomník. Stojí u něj davy turistů, aby si s touto sochou udělali selfie.

CÍSAŘSKÝ PALÁC

Je velká škoda, že interiéry císařského paláce jsou veřejnosti uzavřené. Můžete se procházet jen kolem něj a obdivovat pouze nádhernou zahradu. Panuje tu poklidná atmosféra a místo přímo vybízí k procházkám, odpočinku a načerpání energie.  Ale je to pochopitelné, protože sídlo je domovem japonského císaře s rodinou, kteří tu žijí dodnes. Domov současného císaře je tedy sice postaven v tradičním stylu, ale ve skutečnosti se jedná o moderní stavbu postavenou z železobetonu v roce 1968.

ČTVRŤ GINZA

Tady  v této čtvrti se točí všechno kolem peněz. Ginza je totiž nejdražší čtvrtí Tokia. Je to taková naleštěná moderní čtvrť s mrakodrapy, kde sídlí značky jako Louis Vuitton, Prada, Dior či Gucci. Určitě navštivte  tuto čtvrť o víkendu, protože hlavní ulice Chuo Dori je uzavřena pro automobilovou dopravu a stává se velkou pěší zónou.

AKIHABARA

V této části Tokia se nachází spousta obchodů s elektronikou a starými či novými videohrami. Pokud máte v Čechách problém si vybrat sluchátka u nás v obchoďáku, tak tady budete mít sakramenský problém. Je tu totiž obrovský výběr! 🙂

MAID CAFÉ

Narazíte tu i na Maid Café, kde vás budou obsluhovat slečny převlečené za pokojské. Je to taková součást fetish scény a řekla bych i národní zvyklosti. A jak takové služebné vypadají? Služtičky jsou oblečené do bílých punčoch, krátkých sukní s nafouknutými krinolínami pod zástěrou. Je to vlastně taková hra – kde vy jste pán a ony vaše služebnice, které vás potěší a poslouží vám. Než se však do takové kavárny vydáte, měli byste vědět několik věcí. Platí tu však určitá pravidla: nesahat na pokojské, nefotit je, neptat se na soukromé informace a zaplatit vstup do kavárny atd. Takže pokud nebudete hrát podle pravidel, připravte se, že budete velmi brzo vyloučeni.

Kavárny si účtují příplatek, pokud chcete svou fotografii s hostitelkou. Ne všechny hostesky také řekly své rodině a přátelům, že pracují v této kavárně a nechtějí, aby bylo jejich tajemství odhaleno! Takže to musíte mít na zřeteli a respektovat jejich přání. Můžete si fotit jídlo či samotnou kavárnu, ale bez pracujících. Ale věřte, sem se opravdu nechodí fotit jídlo!

PARIKURA

Aplikaci Faceapp alespoň jednou použil každý. A kdo říká, že ji nezkusil, tak ten lže. Parikura jsou photo budky, které najdete skoro v každém větším obchodním domě. Jsou v Japonsku extrémně populární a to hlavně mezi teenagery. Jejich obsluha je velmi jednoduchá. Jednoduše si na monitoru navolíte, jaký chcete rámeček, kolik se vás bude fotit a šup do budky. Až máte odfoceno, můžete vaše vytvořené fotografie editovat, upravovat a na fotku připlácnout spoustu dekorací. A co hlavně tato mašinka umí – krásně vám vyhladí pleť, upraví oči a ústa. A váš obličej bude vypadat jako KAWAII! No, proč to nezkusit!

3 v 1! Každý z nás chce být krásný, mladý a štíhlý. V Japonsku se váš sen může proměnit ve skutečnost! I když jenom na fotce. 🙂

HRACÍ AUTOMATY

Japonci chodí do práce. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Jenže oni na rozdíl od nás jsou v nich od rána do večera. Takže je nasnadě, že se potřebují nějak odreagovat. Po práci hodně mužů najdete u hracích automatů. Jsou tak zažraní do svojí hry, že když jsem fotila, tak si mne vůbec nikdo nevšiml. 🙂

SUSHI RESTAURACE

Pokud se vydáte do Japonska, tak určitě musíte ochutnat místní sushi. Je úplně jiné než se servíruje nám tady v Evropě. Po příchodu do restaurace jsme usazeni na místo, kde můžou začít ty pravé sushi hody.

Bereme si ostošest talířky z dopravního pásu. Pozor na barvy talířků! Každá barva značí jinou cenu. Nebo si můžeme objednat konkrétní položky na tabletu před námi. Na každém talířku jsou vždy dva stejné kousky sushi. Asi největším problémem je, že všechno tu vypadá strašně dobře a je těžké si tady opravdu vybrat.

V menu tu najdete lososa a tuňáka (ze mne favorit), garnáty, hřebenatku, chobotnici, jikry, mořského ježka, krevety či kraba. Na stole máme k dispozici sójovou omáčku s wasabi, kterým si sushi mírně dochucuji. Pokud chcete jíst sushi správně, tak do sójové omáčky se namáčí strana s masem. Zázvor se používá k osvěžení a neutralizování chuti mezi jednotlivými sousty.  To co zažívám, se myslím nazývá gastronomický orgasmus. Moje chuťové pohárky zažívají nirvánu. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

No a až to všechno hezky sníte, tak vám talířky pěkně spočítají a vystaví účet.

CO MNE NA TOKIU A VLASTNĚ NA CELÉM JAPONSKU NEJVÍC BAVÍ?

PRODEJNÍ AUTOMATY NA KAŽDÉM ROHU

Prodejní automaty se nacházejí doslova na každém rohu. Koupíte si v nich různé čaje (hlavně ty zelené) a jsou skoro všechny cukr-free.

KIOSKY NA NÁDRAŽÍ

A nejsou to jen automaty, ale i kiosky. Najdete tu všechno, co potřebujete na cestu vlakem.

Já jsem si oblíbila rýžové trojhránky plněné různými náplněmi. Moji nejoblíbenější je lososová.

CIT PRO DETAIL

V celém Japonsku mne bavil ten neuvěřitelný smysl pro detail. Tak třeba stačí, když si zajdete do cukrárny a koupíte si takovýto malý dortík, přibalí vám k němu nejen lžičku, ale i led, aby se vám čokoláda neroztekla. Samozřejmě vám jej krásně zdarma i zabalí.

JAPAN RAIL PASS A ŠIKANSENY

Pokud poletíte do Japonska, tak si určitě nesmíte zapomnět pořídit před odletem Japan Rail Pass (JRP). Je to časová jízdenka, která vám neomezeně umožní používání japonské železnice a to po dobu 7, 14 nebo 21 dní. A co hlavně – platí na vysokorychlostní šinkanseny! Musíte si ji ovšem pořídit před vaší cestou, protože platí pro zahraniční turisty a problém je, že v Japonsku ji už neseženete. JRP si můžete objednat například na stránkách www.dojaponska.cz nebo přes www.jrpass.com.  Domů vám dorazí velká A4 směnného voucheru a ten musíte nejpozději do 3 měsíců vyměnit za skutečný Japan Rail Pass v kanceláři JR v Japonsku (prodejna JR lístků). Ten najdete téměř na všech velkých vlakových stanicích. Při výměně musíte ukázat váš pas a uvést datum, od kterého chcete JRP aktivovat. Když jej budete vyplňovat, dávejte pozor, jaké datum uvedete, protože se už následně nedá změnit. Datum se ovšem nemusí shodovat se dnem výměny. JRP pak vždy jen na vlakovém nádraží ukážete nebo pokud budete chtít mít jistotu, že se do vlaku vlezete, můžete zajít koupit místenky. Ty jsou zdarma.

V kiosku si zakoupíte sushi a zelený čaj a jedete zkrátka na pohodu.

A co hlavně – všude je tolik místa na nohy!

JÍDLO SI ZAPLATÍTE PĚKNĚ V AUTOMATU

Když přijdete do restaurace, tak si nejprve jídlo vyberete v automatu a tam si ho taky zaplatíte. Potom se hezky usadíte ke stolu, ukážete svoji objednávku obsluze a ten vám jídlo po chvíli přinese.

VYHŘÍVANÉ ZÁCHODKY

A v neposlední řadě nesmím zapomenout na záchody. V Japonsku totiž nejsou jen tak ledajaké záchodové mísy, jsou to luxusní vyhřívané mísy. Ty jsou opatřeny řadou funkcí. Můžete si v nich navolit hudbu, vysoušeče, deodoranty, antibakteriálního spreje, umyjí vám zadek – stačí si navolit intenzitu.  To vše na jeden stisk tlačítka. Jenže když nevíte, které tlačítko zmáčknout, může to být místo pohodlí spíše groteskní zážitek. 🙂

A pokud máte dítě, tak si jej zkrátka odložíte. I maminky musí čůrat! Tato sedačka na WC je zkrátka boží nápad! 🙂

Japonsko – Zemi vycházejícího slunce, gejš, samurajů, origami, sushi a další legendárně známé věci můžete objevit v dalších mých cestopisech:

Hirošima, Mijadžima a Hakone – města, která byste na své japonské cestě neměli vynechat

Ósaka, Kjóto a Nara – japonské klenoty

Kanazawa a Širakawago – místa, která nesmíte při návštěvě Japonska vynechat

PROČ JAPONKY NESTÁRNOU A NECHODÍ NA PLASTIKU?

Japonsko má spoustu nádherných míst, a je jen na Vás kam se vydáte.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.