KUALA LUMPUR: MALAJSKÁ PERLA

Kuala Lumpur

Malajsie. Opravdová Asie. Nebo tak alespoň se o ní zpívá v jedné písni. A já s tím plně souhlasím. Je to sice muslimská země, ale setkáte se tu s různými náboženstvými. Vše je dovoleno. A přesně takový je i Kuala Lumpur. Najdete tu vysoké mrakodrapy, hypermoderní hotely či starobylé  stavby. Za městem objevíte klidné spirituální jeskyně a taky okruh pro Formuli 1. A co hlavně, žije tu velká směsice národů. Takový střet náboženství. Je to bláznivé místo, kde se snoubí půvab dob dávno minulých s technickým pokrokem.

Kuala Lumpur

Je to taky místo, kde se moc nepije. To je vám jasné. 🙂 Jsme přeci jen pořád v muslimské zemi. Byla jsem tu už několikrát i na Silvestra. V ulicích tu poslední den v roce najdete spousty lidí. V ruce ovšem nedrží flašku alkoholu, ale většina má trubku. A troubí. A to dost silně! 🙂 Letos ani nebyl ohňostroj. Ze solidarity ze zeměmi, kde je válka. Chápu to a podporuji to. Slavit se dá i jinak. Ale i tak  je tu stejně velký hluk z toho troubení. Spousta lidí se přišlo podívat na světelnou show náměstí Merdeka.

Kuala Lumpur

Mám ráda atmosféru tohoto kosmpolitního města, kde večer za noci svítí neony, ale přes den se ulicemi sune nekonečná zácpa aut. S nadsázkou klidně můžu říct, že si tu chvílemi připadám jako v New Yorku. To je díky vysokým luxusním hotelům. V jednom z nich se na chvíli ubytovávám. Když si pokoj objednáte předem, můžete jej získat za skvělou cenu. Z mého pokoje dokonce na chvíli vidím dvě tyčící se věže. Často se jim říká dvojčata. Jsou to Petronas Twin Towers, které byly po určitou dobu i nejvyššími budovami světa. Dlouho jim to ale nevydrželo, protože lidé všude na světě jsou posedlí budováním toho nejvyššího, nejdelšího a  největšího. Ale to vůbec nevadí, protože jim to vůbec na kráse neubírá.

Kuala Lumpur

ČÍNSKÁ ČTVRŤ

Čínská čtvrť v Kuala Lumpuru je jedna z nejbarevnějších a nejživějších oblastí Kuala Lumpuru. Najdete tu centrum potravin, doplňků, oblečení a všeho, co si turista může přát. Toto místo je zkrátka ráj pro lidi, které baví courat po obchodech a hlavně pro gurmány.

Kuala Lumpur

Číňané si tu díky svému obchodnickému talentu mohli dovolit stavět honosné měšťanské domy. Dnes jsou sice už zašlé, nicméně ani to jim neubírá na jejich kráse. U vstupu je téměř vždy malý oltářík s vonnými tyčinkami, které mají zahnat negativní energii. Najdete tu kromě spousty obchodů úchvatné buddhistické chrámy, umělecké galerie, tradiční jídelny a kavárny.

Kuala Lumpur

Čínské čtvrti se také říká „Chee Cheong Kai“ (v českém překladu to znamená Ulice továrny na škrob). Továrnu kdysi na ulici otevřel Číňan, aby zachránil své krajany.  Během občanské války opustil mlýny, v nichž pracoval. Po celé ulici se rozprostírají řady stánků, v nichž jsou k dostání padělky značkového zboží. Čínská čtvrť v Kuala Lumpuru je po západu slunce stále jasná a zářící, je to prostor, který nikdy nespí.

KWAI CHAI HONG (MALÁ ULIČKA DÉMONŮ)

Vydejme se spolu na výlet v čase. Tato poměrně malá ulička se nachází  v oblasti čínské čtvrti Kuala Lumpuru. Už její název o něčem vypovídá. V překladu se jí říká „Ulička duchů“ nebo „Ulička malých démonů„. Jedna teorie říká, že migrující pracovníci z Číny, kteří se zde usadili, používali hovorový slang „kwai chai“ (děti duchů nebo malý démon) k označení zlomyslných dětí pobíhajících kolem Lorong Panggung. Jiná teorie říká, že právě tato oblast plná hazardních hráčů, narkomanů, opilců a neřesti vedla k jeho přezdívce. No a aby toho nebylo málo, další teorie tvrdí, že Lorong Panggung byl úkryt klanu „Dračích tygrů“. Jejich šéfovi se říkalo „Malý duch“. Kdo ví, která teorie je správná.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Na projektu pracovalo pět místních umělců – Khek Shin Nam, Chan Kok Sing, Chok Fook Yong, Chew Weng Yeow a Wong Leck Min. Všichni mají různé umělecké styly, které se nakonec velmi dobře doplňují!

Ano,  přiznávám, že je to velké turistické lákadlo. Je to přesně to místo, které se hodí na Instagram. 🙂 To ovšem neznamená, že je to špatně, ne? 🙂 Najdete tu krásné nástěnné malby. Projekt Kwai Chai Hong zahrnuje 10 obnovených obchodů.

Kuala Lumpur

Návštěvníky již u vstupu vítá oblouk s mandarínskými znaky „Kwai Chai Hong“, které napsal známý čínský kaligraf. A je to tady takové celé vymakané. Snoubí se tu stará Asie s tou moderní. Návštěvníci tu mohou pomocí svých chytrých telefonů skenovat QR kódy na stěnách. Aby to byl zážitek opravdu jedinečný, hlasové klipy namluvili profesionální hlasoví umělci, kteří nahrávali různé dramatické pořady pro rozhlas.

Kuala Lumpur

Do skryté uličky vede červený most vhodný pro vozíčkáře. Ten je vyrobený z recyklovaného dřeva chráněné dílny během restaurátorských prací. Místo, kde stojí oblouk a most, bylo dříve obsazeno Ho Kow Hainan Kopitiam, kavárnou založenou v roce 1956. Ta už to ale není. Najdete ji přestěhovanou do nedalekého obchodu hned přes ulici.

MILENCI

Kuala Lumpur
Při vstupu do Kwai Chai Hong, první nástěnná malba, kterou vidíte, jsou dva milenci sedící spolu v láskyplném objetí. Je to velmi rušné místo, kde udělat normální fotku je nadlidský výkon. 🙂

Mně se však nejvíc líbí moc hezké nástěnné malby, zobrazující každodenní aktivity raných čínských osadníků v této oblasti během 60. let 20. století. Každá malba jako kdyby ukazovala jiný příběh. Projekt se snaží nalákat všechny generace. Mladé lidi, aby si zažili, co bylo předtím. A pro starší by to mělo být místo, kam se budou vracet z nostalgických důvodů.

HRAJÍCÍ SI DĚTI

Další nástěnná malba je pohled na to, jak si děti hrály v 60. letech.  No nebylo to fajn, jen si tak hrát kuličky?

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
Holčička se dívá z okna. Možná touží se k nim přidat nebo jen ráda sleduje jejich dovádění.

DÁMA NOCI

Pozoruhodná je malba zobrazující „dámu noci“. Prostituce byla v čínské čtvrti Kuala Lumpur v 60. letech minulého století velkým byznysem. Malbu najdete na zadní straně budovy baru Baijiu. Proto jsou venku modré stoly, které mohou zákazníci využít, když si vychutnají pivo nebo koktejl.  Všimněte si, že má v ruce skutečný červený šifonový šátek. Toto je jedna z několika nástěnných maleb, které jsou interaktivní.

Kuala Lumpur
Dáma noci

KALIGRAFOVÉ

Mezi povedené kresby bezesporu patří kresby čínských kaligrafů, kteří pomáhali psát osadníkům dopisy domů. Mnoho přistěhovalců žijících v čínské čtvrti bylo negramotných a hledali pomoc kaligrafa, aby mohli napsat domů svým blízkým v Číně. Rodinám zasílali dopisy, které vyprávěly o bohatství, které vydělali. Kaligrafové psali i milostné dopisy, které osadníci posílali přítelkyním a manželkám.

Kuala Lumpur
Našli tu domov kapradiny a popínavé rostliny, které nástěnným malbám dodávají další rozměr.

Malá dřevěná lavice umožňuje návštěvníkům stát se součástí uměleckého díla, což je zábava.

KUALA LUMPUR: MALAJSKÁ PERLA
Kaligraf v práci

Největší a nejsložitější nástěnná malba v Kwai Chai Hong je na konci uličky. Zachycuje každodenní život v čínské čtvrti. Najdete tu  dámy, které perou či hrající si děti. K této atmosféře samozřejmě patřili i holiči, kteří střihají vlasy pod širým nebem.  Jsou tu dokonce takové detaily jako dřevěné žaluzie s malovanými reklamami.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
Můj oblíbený kousek bylo interaktivní holičské křeslo. Taková skvělá fotografická příležitost! 🙂

Mně se moc líbí obrázek bytné. Je takový zábavný, jako ze slavné scény z filmu Kungfu Hustle.

Kuala Lumpur
Super nápad je zavěšený košík. Ten má připomenout podniky, kde se zboží z prvního patra až k zákazníkům dostávalo pomocí košů a kladek.

Další hezkou malbou namalovanou u odhaleného zdiva je malba zobrazující starého muže hrajícího na erhu. Erhu je tradiční čínský strunný nástroj pouze se dvěma strunami.

Kuala Lumpur

Jak najít ulici Kwai Chai Hong v čínské čtvrti? Nezapomeňte, že nejlepší čas na návštěvu je před 10 hodinou, než sem budou proudit davy. Otvírací doba je denně od 9 do 18 hodin. Nejlepší bude, když se budete řídit těmito zeměpisnými souřadnicemi: 3,141525, 101,697596. Pokud používáte MRT, je to 5 minut chůze od Pasar Seni. Ale pokud přijedete po jednokolejce, je to 10 minut chůze po výstupu ze stanice Maharádžalela.

Kuala Lumpur

JALAN PETALING

Když se nabažíte této krásně malované uličky, zajděte si na něco dobrého. Myslím, že jednou z nejzajímavějších částí Kuala Lumpuru je okolí ulice Jalan Petaling. Parta nadšených malajských podnikatelů vnáší do jedné z nejstarších částí města nový život.

MINGLE CAFÉ CAKERY

Jedním z takových pokladů je cukrárna v kavárně Mingle Café. Fasáda je orámovaná zelení, která vyrůstá ze samotné budovy a  jakoby z věkovité brady stavby vyrůstaly šibalské vousy. Starý obchod je plný památek a upcyklovaný nábytek (tj. vytvořený z odpadového materiálu) se do tohoto prostředí bezvadně hodí.

Kuala Lumpur

V této oblasti je to první cukrárna. Její výstavy šťavnatých dezertů, dortů a chlebíčků přitahují davy lidí, kteří touží uspokojit své chutě na sladké.

BUBBLE BEE CAFE

Hlavním lákadlem této kavárny jsou vaječné vafle. Zpočátku jsem se jim snažila odolat. Ale ta vůně z nich halí celou kavárnu. Takže jsem podlehla. 🙂

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

DA BAO

Da Bao je funky čínská restaurace a bar s živým a moderním prostředím. Nabízí dvě podlaží a dva vchody, přičemž vstoupit můžete přes ulici Jalan Petaling hned nahoře od Hawker Chan nebo zadním vchodem z ulice Kwai Chai Hong Lane. Koncept restaurace je pevně založen na bao. Hongkongská mouka bao je lehká a nadýchaná, ale zároveň sytá. Baos jsou velké jako samostatné jídlo, takže si dejte pozor a klidně si je objednejte! Ve spodním patře je otevřená kuchyně a je zábavné sledovat, jak se bao tluče a vaří v páře v bambusových koších. V horním patře je spíše atmosféra koktejlového baru s živou hudbou a zvukem šejkrů, kde připravují koktejly celou noc.

Da Bao, Kuala Lumpur

Da Bao, Kuala Lumpur

Já jsem si objednala Bao s vepřovým trhaným masem, které je pěkná prasárna.  Je tak výborné a tak nezdravé. Ani vám nechci popisovat, jak se rozplývá v ústech. Vepřový bůček dušený na saké se vine tlustou houskou a doplňují ho pražené arašídy, konzervovaná hořčičná zelenina, křupavé vepřové sádlo a koriandr. Je to lahodná kombinace, kterou milovníci vepřového určitě ocení.

Da Bao, Kuala Lumpur

KNEDLÍČKY DIM SUM

Já se ovšem vždycky těším na dušené knedlíčky Dim sum, které jsou  typické pro čínskou kuchyni.Tradičně se připravují na bambusovém pařáčku, na jehož dně bývá banánový list. Knedlíčků existuje spoustu druhů, liší se náplní i tvarem.  Základem je těsto won ton, které se tradičně plní masovou, krevetovou nebo vegetariánskou náplní. K horkým knedlíčkům se pak podává omáčka – tradiční sójová, omáčka hoisin nebo sladká chilli omáčka. Také jste dostali chuť?

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

LORONG PETALING

V blízkosti Kwai Chai Hong se nachází Lorong Petaling, kde lze nalézt dvě krásné nástěnné malby od umělce CO2. Oba zobrazují život v Kuala Lumpur v minulých dobách.

LORONG PETALING

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

CENTRALNÍ TRH (CENTRAL MARKET)

Pokud máte rádi nakupování, tak v Kuala Lumpuru jste správně. 🙂 Na centrálním trhu budete v ráji. Najdete tu širokou nabídku místních suvenýrů, řemeslných výrobků, uměleckých předmětů a historického oblečení. Central Market, který se nachází v okolí čínské čtvrti, byl původně mokrým tržištěm z konce 80. let 19. století. Po rekonstrukci budovy se však mokrý trh přesunul na jiné místo a z budovy se stalo místo pro umění a řemesla. Proto vznikl název „Pasar Seni“, což znamená malajský výraz pro trh s uměním. Dnes je Central Market jedním z nejnavštěvovanějších turistických i místních míst v Kuala Lumpuru, zejména o víkendech. Takže pokud můžete, tak ho raději navštivte jindy.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Trh se skládá z dvoupatrové budovy, v jejímž přízemí se nacházejí převážně obchody se suvenýry, starožitnostmi a uměleckými a řemeslnými výrobky, zatímco ve druhém patře je koutek s občerstvením, restaurace a obchody s oblečením.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Uvnitř trhu je také spousta obchodů se suvenýry. Turisté si zde mohou vybrat z různých suvenýrů, které často slouží jako vzpomínka nebo dárek. Hlavně si jako já nekupujte magnetku. Nebo si ji kupte, ale neberte si ji s sebou na Vždycky si ji vozím z cest.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kde se trh nachází: Centrální trh se nachází podél ulice Jalan Hang Kasturi nedaleko Čínské čtvrti a ulice Petaling Street. Tržnice je pro veřejnost otevřena ZDARMA s otevírací dobou od 10:00 do 20:00 (denně).

RIVER OF LIFE

Jednou z nejvýraznějších děl pouličního umění v Kuala Lumpur je velká nástěnná malba, která se nachází poblíž Masjid Jamek. Složitá nástěnná malba zobrazuje tři muže v řece obklopené bujnou vegetací, přičemž jeden z nich se snaží chytit rybu. Může to být odraz toho, čím měla řeka Klang být předtím, než je nyní. Ať už je to jakkoli, je to nepochybně nádherný doplněk města.

River of Life in Kuala Lumpur

River of Life in Kuala Lumpur

River of Life in Kuala Lumpur

River of Life in Kuala Lumpur

River of Life in Kuala Lumpur

BOOKXCESS V REXKL

Dalším moc hezkým knihkupectvím je BookXCess, které se nachází v budově, kde byl po desetiletí umístěn filmový palác s jednou projekcí, který sloužil jako ústřední místo pro místní komunitu. Dnes zde kromě módních restaurací a kaváren sídlí nová základna impéria knihkupectví BookXcess.  Oblast, kde kdysi stála obrazovka, slouží jako výstavní prostor pro veřejné umění a představení.

BOOKXCESS V REXKL

Knihkupectví se pyšní  mnoha tajnými zákoutími a budete se tady cítit jako v bludišti.

Kuala Lumpur

BOOKXCESS V REXKL

Kino bylo přeměněno na centrum životního stylu, které nabízí různé butikové obchody v mezipatře a prvním patře, knihkupectví ve druhém patře a řadu moderních prodejců a kaváren ve spodním patře.

BOOKXCESS V REXKL

BOOKXCESS V REXKL

RexKL se nachází na Jalan Sultan 80 a to přímo naproti KFC.

TSUTAYA BOOKSTORE

Knihkupectví Tsutaya, které pochází z Japonska a je první pobočkou v jihovýchodní Asii, nabízí širokou škálu knih prostřednictvím exkluzivního nakupování orientovaného na životní styl.

TSUTAYA BOOKSTORE

Tsutaya Books, známé jako „jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě“, jehož cílem je inspirovat a transformovat životní styl konceptem obchodu „Kultivujte kulturu a životní styl“.

TSUTAYA BOOKSTORE

Aby toho nebylo málo, Tsutaya Books má ve svém knihkupectví uměleckou galerii a kavárnu, která zákazníkům umožňuje vychutnat si sousto, když se ponoří do nesčetných barev kreativity.

TSUTAYA BOOKSTORE

Kuala Lumpur

Adresa: WP KL, Lot 2.89.00, Level 2 Orange Zone, Pavilion Bukit Jalil, Persiaran Jalil Utama, Bandar Bukit Jalil, 57000 Kuala Lumpur

JUNK BOOK STORE

Pokud ovšem máte jako já rádi antikvariáty, nesmíte vynechat Junk Book Store. Je to druhý největší antikvariát v Malajsii.  Toto místo má super vintage atmosféru a rozhodně stojí za návštěvu. Třípatrové knihkupectví, které funguje od roku 1990, vlastní manželé Tanovi.

Junk book store

Junk Book Store

Při vstupu do obchodu majitelé hrdě ukazují certifikát z Malajské knihy rekordů z roku 1998, který jim uděluje titul největšího antikvariátu v Malajsii.

Junk book store

Toto knihkupectví má dokonce horní patro, do kterého se dostanete po schodech. Každý centimetr či každý kout této prodejny je zaplněn knihami. Nejlepší na tom je, že zde najdete spoustu různých knih, od komiksů po romány a mnoho dalšího! Ať už máte rádi knihy, nebo ne, určitě byste zde našli něco, co se vám bude líbit!

Junk Book Store

Adresa: 78, Jalan Tun H S Lee, City Centre, 50050 Kuala Lumpur, Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur

BRICKFIELDS – MALÁ INDIE

Brickfields – tak se jmenuje místo, kde se kdysi na konci 19. století nacházela cihelna, těžila a vypalovala se hlína na cihly.  Ve čtvrti dlouho dobu žili Tamilové z Indie a Srí Lanky. Indové byli do země přiváženi kvůli práci v době, kdy byla Malajsie britskou kolonií. Pracovali v cihelnách a v nedalekém železničním průmyslu. V roce 2010 ji město oficiálně pojmenovalo „Malá Indie“ ve snaze přilákat více turistů. Většinou jsou to hinduisté, ale také muslimové, sikhové či křesťané. Nutno zdůraznit, že malajská vláda propaguje zcela jiné pojetí islámu než al-Káida. V zemi je zaručena svoboda vyznání a zdejší muslimové bezesporu patří k těm nejumírněnějším.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Mě samozřejmě nejvíc baví procházet se obchody zaměřené pro ženy. V bohaté nabídce tu převažují pestré látky a ozdoby pro ženy.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

INDICKÁ KUCHYNĚ

A když už budete v indické čtvrti, musíte samozřejmě ochutnat indickou kuchyni. Tu mám moc ráda. Mezi mé favority patří dosa a kuře tandori.

Kuala Lumpur

DOSA

Název “dosa” označuje křupavé tenoučké placky  — palačinky ze slaného těsta, které se vyrábí z rýže a černé čočky (urad). Patří k typickým jídlům jižní Indie. Dosa  se plní nejčastěji zeleninou a jí se ráno k snídani i jako lehká svačina.  Můžete si objednat dosu bez ničeho nebo “Masala dosa”. Což je dosa plněná směsí. V tomto případě se jedná o brambory, cibuli a různé koření, jehož důležitou součástí je hořčičné semínko. No vždy k ní vyfasujete různé mističky s omáčkou, do kterých si potom dosu budete namáčet.

Kuala Lumpur

TANDOORI

Tandoori, to není jen kuře s vůní kardamomu, ale také – a především – speciální pec, v níž se stejnojmenné jídlo připravuje. Maso se marinuje v jogurtu a právě přirozená kyselost jogurtu zvyšuje křehkost masa. Jogurt navíc na kuřeti drží to nejdůležitější a totiž koření.

Kuře tandori

Kuře tandori

DURIAN, KRÁL OVOCE

Na trhu v indické čtvrti a vlastně po celé Asii můžete koupit také durian. Říká se mu král ovoce. Mějte však na paměti, že s tímto králem vás nepustí do hotelu a ani do autobusu. Vypadá jako velká koule s ostny. V průměru váží od jednoho do tří kilogramů. Jeho dřeň má jasně žlutou barvu a vyznačuje se také velmi silným a specifickým odérem. Jeho konzistence na jazyku je příjemně krémová a má takovou sladko hořkou chuť. Někdo tvrdí, že připomíná mandle a vanilkový pudink. No, nevím. 🙂

durian

durian

BATU CAVES

Pokud toužíte zažít něco opravdu indického z Kuala Lumpur, nemůžete odjet bez návštěvy nejznámější jeskynní hinduistické svatyně Batu Caves. A jak už to bývá, pokud se jedná o známé místo, bude tu přelidněno. Hodně influencerů sem jezdí velmi brzy ráno, aby se vyhnuli davům a vyfotili se na prázdném schodišti. Upřímně mi to přijde zvláštní, protože přichází o tu pravou atmosféru.

Batu Caves, Kuala Lumpur

Do svatyně vede prudké duhové schodiště a v kombinaci s vysokou vlhkostí a 30°C vedrem to není žádná hitparáda. Těch schodů je 272 a já jsem při každém postupu si říkala, kdy dostanu infarkt. Konečně vím, jak vypadají hodinky s vodotryskem. 🙂 Stojí to ovšem zato, pokud se se dostanete až na vrchol. Můžete se pokochat výhledem na město.

Přiznám se, že jsem se sem moc bála jet, protože když jsem tu byla minule, tak na každém schodu seděli makaci. Byli totálně oprsklí a brali lidem jídlo. Teď jsem neviděla ani jednu. Velkou atrakcí jsou ovšem holubi, s kterými se každý fotí a krmí je.

Batu Caves, Kuala Lumpur

Batu Caves, Kuala Lumpur

Jeskyně jsou obrovské a mají velký otvor, ze kterého jsou vidět některé hinduistické chrámy a božstva. V okolí jeskyní Batu se nachází také několik hinduistických chrámů, mezi které patří chrám Sri Anjaneyar, chrám Sri Subramaniar Swarmy a chrám Sri Venkatajalapathi.

Batu Caves

Batu Caves

Najdete tu i další chrámy zasvěcené různým božstvům.

Batu Caves

Kaula Lumpur

Batu Cves

Batu Caves jsou známé svou obrovskou zlatou sochou Arulmigu Murugana.

Batu Caves

Jak se sem dostat a s čím počítat: Vstup do jeskyní Batu Caves, které se nacházejí na poslední vlakové stanici linky KTM Pulau Sebang, je ZDARMA, s výjimkou jeskynní vily a temné jeskyně. Otevírací doba je od 7:00 do 21:00 (denně). Počítejte rovněž s tím, že jdete do chrámu, tudíž musíte mít zakrytá kolena a ramena. Pokud jste přišli v jen v šortkách, prodají vám sarong.

Kuala Lumpur patří mezi moje srdcovky v Asii. Moc ráda se sem vracím a pokaždé tu objevím něco nového. Je to zkrátka místo, které se mi vrylo pod kůži. A když zavřu oči, tak si jej někdy při zimních večerech představuji, jak je tam fajn.

Pokud se vám můj článek líbil, budu ráda za milý komentář. Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.