KOH LIPE: THAJSKÉ MALEDIVY

Koh Lipe: Thajské Maledivy

Co budeš dělat na Vánoce?“ ptala se mne kámoška. „Budu se válet u moře v Thajsku 10 dní“ zněla moje odpověď. „A co tam budeš proboha dělat? Panebože! 10 dní! Teda konkrétně ty, která nevydrží 5 minut na jednom místě?“ dodala se smíchem. No upřímně, měla pravdu. Nejsem stavěná na to, abych ležela na pláži. Nejsem zkrátka válící se typ. 🙂 Na dovolených jsem poměrně akční. Když ale přijedu z dovolené, potřebovala bych další, abych si alespoň na chvilku odpočinula. Taky to máte tak? 🙂

Koh Lipe

koh lipe

Vždycky jsem si ovšem říkala, že bych ráda našla nějaký ztracený ráj na zemi. A nebudete mi možná věřit, ale já ho našla právě na této mé dovolené. Není tedy až tak ztracený. Naopak! Je dostupný pro všechny. I když vzhledem ke své poloze je poněkud hůře dostupný. Je to malý tropický ostrov nacházející se na jihu Thajska, nedaleko dalšího o dost většího malajského ostrova Langkawi. Říká se mu „Thajské Maledivy“. ♥

Koh Lipe
„Užívejte si života. Bavte se. Buďte laskaví. Mějte hodnotu. Mějte přátele. Buďte upřímní. Smějte se. Umírejte důstojně. Vydejte ze sebe maximum. Nic jiného nám nezbývá.“

A protože jsem už na Maledivách byla, myslím, že je to pravda. Najdete tu krásné bělostné pláže, křišťálově čistou vodu a samozřejmě zelené palmy. Na ostrově Koh Lipe se totiž sen o ráji stává skutečností. Skutečná utopie!  A na co se tu můžete těšit?  Připravte se na dny strávené na pláži s kokosovým ořechem v ruce, protože Koh Lipe je místem, kde si můžete užít pohodovou dovolenou.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe je mnohem méně přeplněný než jiná místa, jako je Krabi, Phuket nebo Bangkok. Není to ostrov, kde se pořádají večírky, je především o plážích, a proto přitahuje jiný druh turistů. A musím se přiznat, že mi to vůbec nevadilo. Připravte se spíše na malý tropický ostrov, který lehce přejdete z jedné strany na druhou za 20 minut a bude vám stačit půl dne, abyste si ho prošli celý.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

A CO MŮŽETE DĚLAT NA KOH LIPE?

1. ODPOČIŇTE SI NA KRÁSNÝCH BÍLÝCH PLÁŽÍCH

Na ostrově Koh Lipe najdete několik opravdu nádherných pláží, na kterých si můžete odpočinout. Jsou tu tři hlavní pláže a několik menších, méně navštěvovaných. Pláže jsou široké, takže se nemusíte obávat nedostatku místa.

Pláž Sunrise (západní) je samozřejmě nejlepší pro východy slunce a najdete na ní nejlepší plážové bary. Na pláži Sunset Beach (východní část) můžete nejlépe pozorovat západ slunce do oceánu. Je trochu méně atraktivní, protože není tak čistá a bílá jako ostatní.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Pláž Pattaya (jižní část), kde se nachází přístav, je dlouhý úsek bílého písku, který přechází v méně známou pláž Sanom.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe
Na ostrově jsem byla na Vánoce a některé rezorty byly takto vtipně vánočně nazdobené.

Já jsem nebyla ubytována ani na jedné z jmenovaných pláží, ale na pláži North Point Beach v Mountain Rezortu. Nejdříve jsem si říkala, že jsem vůbec nepřemýšlela, když jsem tento rezort objednávala. Už ten název mne mohl varovat, že hotel nebude na rovině, ale pěkně na kopci. :-)))) Takže každý den jsem musela sejít kopec na snídani nebo na pláž a taky, když jsem se šla projít po ostrově, čekal mne příkrý kopec. Ale můžu vám říct, že pěknější pláž, která byla na naší straně,  jsem nenašla. Nekotvilo tu tolik lodiček, minimum lidí, takže nakonec tato volba byla opravdu bezvadná.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

2. ZAJDĚTE SI NA TRADIČNÍ THAJSKOU MASÁŽ

Až budete unavení ze sluníčka, zajděte si na jednu z místních masáží, centra jsou na každém rohu. O Thajkách se říká, že jsou milé a submisivní. Blbost! Tuhle fámu mohl vypustit jen někdo, kdo nikdy nebyl na tradiční thajské masáži. :-))) Jsem naopak přesvědčená, že thajská masáž patří mezi bojové sporty. Vždycky jsem si naivně myslela, že snáším dobře fyzickou bolest.  Thajky mne dokázaly vyvést z tohoto mého omylu. Tato masáž má spojitost s akupresurou, tedy stimulací citlivých bodů na těle. To zní docela dobře, ale už tento popis vás má varovat. Protože mám s thajskou masáží zkušenosti, rozhodnu se, že se nebude sebetrýznit a objednávám si pouze olejovou masáž zad a šíje. Ale i při této masáži mi přišlo, že zcela v závěru se mi moje oplácaná Thajka několikrát pokusila zlomit vaz, jak s mojí hlavou hází z jedné strany na stranu. 🙂 Odcházím z masáže opět zbitá, ale i tak se trošku vznáším. A to tak lehce, až mě napadá kacířská myšlenka, jestli mi Thajka ten vaz skutečně nezlomila a já nejsem svoje vlastní duše. Nicméně i tento zážitek ke Thajsku patří a vy si jej alespoň jednou vyzkoušejte.:-)

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

3. ŠNORCHLUJTE NEBO SE PROJEĎTE NA KAJAKU

Na ostrově Koh Lipe se můžete věnovat šnorchlování, potápění a jízdě na kajaku. Průzračná voda vytváří ideální podmínky pro šnorchlování nebo potápění. Kolem ostrova se vyskytují pestrobarevné ryby a korály, ale kvůli globálnímu oteplování a našim standardním (toxickým) opalovacím krémům korály pomalu mizí.

Koh Lipe
Život je jako zmrzlina. Vychutnejte si ho, než se rozplyne.

4. ZAJDĚTE SI DO BARU

Přestože se rozhodně nejedná o ostrov, kde se pořádají večírky, najdete tu velký výběr barů. Ve srovnání s jinými oblíbenými místy v Thajsku  jsem zjistila, že jsou zde nápoje o něco dražší. Pokud ale budete svůj čas trávit v plážovém baru, tak nádherné západy slunce vám to snadno vynahradí.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Já marně hledala Sea la Vie beach bar. Viděla jsem ho na spoustě fotek na Instagramu a zcela mne okouzlil. Byl bohužel dočasně uzavřený. A tak jsem si za něj musela najít náhradu. 🙂

Koh Lipe

Koh Lipe

5. PROJDĚTE SE PO WALKING STREET

Ulice Walking street vede od pláže Pattaya až dolů k pláži Sunrise Beach. Tato ulice (silnice) se kdysi bezprostředně po západu slunce denně měnila v ulici určenou pouze pro pěší. To ale už dávno není pravda. Po ulici jezdí motorky a tuk – tuky.  Na této 600 metrů dlouhé ulici se nachází nespočet skvělých restaurací, obchodů se suvenýry a potápěčských center.

Koh Lipe, Walking street
Hlavní ulice, podél které najdete restaurace, obchody se suvenýry a potravinami, 7/11, bankomaty, směnárny a bary.

Koh Lipe, Walking street

Koh Lipe

Koh Lipe, Walking street
Během dne tu to vypadá, jako kdyby tu zdechl pes. 🙂

Koh Lipe

Koh Lipe, Walking street

6. DOPRAVA PO OSTROVĚ 

Po ostrově jezdí spousta motorek nebo tuk-tuků. Moc to ježdění místním motorkářům nezávidím. Je potřeba se vyhýbat lidem, domácím zvířatům, ale především ostatním mopedům, které kličkují ulicemi bez jakýchkoliv předpisů. Potkat můžete i absolutní unikáty. Tady se na nějaké technické předpisy opravdu nehraje a po cestách se pohybuje prakticky všechno co má kola.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe, Walking street

Vždycky mne fascinoval prodej benzínu v Thajsku. Na každém rohu je k dostání nějaká ta PETka s benzínem, nebo si ji jednoduše koupíte v sámošce.

Koh Lipe

Koh Lipe, Walking street

7. OCHUTNEJTE MÍSTNÍ THAJSKÉ SPECIALITY

Co ale ovšem určitě musíte ochutnat, je místní thajská kuchyně, například čerstvě ulovené ryby, krevety různých tvarů – od malých až po ty tygří či satay (maso na rožni). Thajská kuchyně je výrazně pikantní, kokosově jemná a arašídově křupavá. Vládnou tu kombinace různých chutí, které spolu tvoří dokonalou harmonii, ať už se jedná o náročná komplikovaná jídla nebo slavný thajský street food. Mezi typicky thajské ingredience patří kokosové mléko, zázvor, galangal, z koření chilli papričky, limetky a citronová tráva. Vůni jídlu propůjčuje také thajská bazalka a kafírové listy. Ano, tady budete v kulinářském ráji.Koh Lipe

koh lipe
Ryby a mořské plody patří k dražším jídlům, vždy se ale můžete spolehnout na to, že jsou čerstvé.

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe

Koh Lipe
Oběd na pláži je většinou dražší než na ulici, rozhodně však stojí za to.
Koh Lipe
Satay je tady prostě nepřekonatelně dobrý.

Koh Lipe

Koh Lipe
Mě osobně asi nejvíc baví „street food“ jen tak na ulici. Je to chutná a levná možnost stravování.

Co ovšem určitě nesmíte vynechat je banánová palačinka, zvaná Roti. Ta nemá zkrátka chybu. Tu si samozřejmě můžete dát všude v Thajsku. Tato sladká dobrota je pro vás připravena přímo před vámi. Křehké těsto se na grilu roztírá do téměř průsvitné tloušťky, plní nakrájenými banány, složí se do čtverce a poté smaží, a to dokud nemá zvenku křupavou zlatou barvu a zároveň měkký a sladký střed. Palačinka se podává s medem, sladkým kondenzovaným mlékem, cukrem, nutellou nebo čokoládovou polevou dle vlastního výběru.  Toto občerstvení se obvykle prodává na ulici, často v malém stánku nebo mobilním vozíku. Není to jen požitek pro chuťové buňky, ale také radost sledovat, jak se vyrábí. Schopnost a rychlost, s jakou pouliční prodavači vyrábí roti, je lákadlem sama o sobě.

Koh Lipe
Asi nejvíc mi chutná palačinka politá čokoládou.

A JAK SE DOSTAT NA OSTROV?

Vzhledem k tomu, že Koh Lipe je nejjižnějším ostrovem Thajska, je trochu obtížnější se na něj dostat. Na ostrově není žádné letiště, protože je příliš malý. Přesto se na něj můžete dostat několika různými trajektovými linkami. Chci vás jen upozornit, že Koh Lipe je součástí národního parku Tarutao. Za vstup se platí 200 bahtů a tuto vstupenku musíte mít neustále u sebe.

Koh Lipe
Jednosměrný lístek 160 RM, zpáteční lístek 320 RM  za dospělou osobu.

Já jsem na ostrov cestovala z malajského ostrova Langkawi, z kterého je možné jet na Koh Lipe ze dvou přístavů – Kuah a Telaga Harbour Marina. Časy odjezdu a příjezdu se mohou měnit v závislosti na počasí. Měli byste asi vědět, že tento trajekt jezdí pouze v hlavní sezóně od poloviny října do června.

Koh Lipe

A JAK PROBÍHÁ TAKOVÁ CESTA?

CESTA NA OSTROV KOH LIPE

Po příjezdu do přístavu se s pasem a vytištěnou rezervací přihlásíte u přepážky na check-in/kontrolu rezervace. Zároveň dostanete thajskou příjezdovou imigrační kartičku, kterou vyplníte a ponecháte zastrčenou v pase. S vytištěnou rezervací si dojdete k dalšímu okénku pro boarding pass. Pak už jen čekáte na odjezd. Před nástupem na loď projdete imigračním oddělením, kde vám dají výstupní razítko z Malajsie. Jakmile projdete imigračním, bude vám odebrán pas. Není třeba se obávat, jedná se o standardní bezpečnostní opatření.

KOH LIPE
Je to docela sranda, když si do takové lidi sedne skoro 20 lidi. 🙂

Velká loď nemůže kotvit u břehu, takže zastaví na moři, odkud vás do přístavu dopraví dřevěná long tail loď, která je již v ceně. O kufry se vám postará posádka. Vyzvednout si je můžete jakmile projdete všemi vstupními procedurami. V přístavu je prostor na sezení, kde se posadíte a vyčkáte, než vám vrátí pas. Vrácení pasu probíhá tak, že vyvolávají podle jmen a musíte s pasem projít imigračním oddělením, kde dostanete do pasu razítko, které vás opravňuje k pobytu v Thajsku. Na imigračním úřadě není vyžadována žádná platba kromě poplatku za národní park, jehož výše je 200 bahtů za dospělou osobu. Potvrzení nevyhazujte, platí i pro okolní ostrovy, kam lze jet na výlet.

CESTA Z OSTROVA ZPĚT NA LANGKAWI

Do přístavu se dostavte nejpozději 1,5 hodiny před odjezdem a proveďte check-in. Jakmile se otevře imigrační (řeknou vám), dojdete si pro výstupní razítko z Thajska. Imigrační úředník si nechá váš pas. Dostanete i číslo podle kterého vás budou vyvolávat, aby vás opět dřevěná loď „long tail“ odvezla opět k té velké lodi. Nebuďte překvapení, když vám budou vracet pas tak, že budou vyvolávat vaši zemi. Přišlo mi to jako při vyvolávání letošní Miss: „Thailand, China, Poland, Hungary and Czech republic„. :-))) Po výstupu z lodi projdete opět imigračním oddělením, kde dostanete do pasu razítko, které vás opravňuje k pobytu v Malajsii.

Koh Lipe

Cesta lodí trvá 1 – 1,5 hodiny, kompletní cesta včetně transferu z hotelu do přístavu Telaga Harbour a všemi procedurami na malajské a thajské straně zabere zhruba 4 hodiny čistého času.

Koh Lipe je ostrov, který Vám splní robinsonovskou představu o dokonalém ostrově a svojí krásou patří do top 10 nejkrásnějších ostrovů světa. Už chápu, proč se mu říká thajské Maledivy. Ta tyrkysová je fakt krásně tyrkysová! Nikdy jsem nebyla na hezčím místě. A vůbec jsem se tady hlavně nenudila! ♥

Koh Lipe
„Buďte šťastní. Negativní lidi to opravdu rozčiluje.“

Pokud se vám můj článek líbil, budu ráda za milý komentář. Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Miroslav Soška says:

    Dobrý den, mám zájem o dovolenou.

    1. Sylva says:

      Tak šup, koupit letenky a zabookovat si bydlení a můžete vyrazit. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.