OBJEVTE JEZERO TAHOE A RENO

OBJEVTE JEZERO TAHOE A RENO

Jezero Tahoe je úžasné! Jako autorka cestopisů jsem za posledních deset let hodně cestovala a zatím jsem nikde na světě nenašla horskou destinaci, která by měla vše, co nabízí jezero Tahoe, a zároveň byla tak úžasně krásná. Jezero se nachází na hranici Kalifornie a Nevady, severovýchodně od Sacramenta, a je oblíbeným cílem milovníků dobrodružství, rodin a všech, kteří se chtějí spojit s přírodou. Je rovněž známé pro svou křišťálově modrou vodu, krásné pláže, vynikající turistiku a prvotřídní lyžařská střediska. Láká dokonce ročně více než 2,7 milionu návštěvníků. Je trvale řazeno mezi pět nejlepších míst v Kalifornii. Dokonce bylo vyhodnoceno jako „nejlepší jezero Ameriky„.

Jezero je hluboké 1 644 m, což z něj dělá druhé nejhlubší jezero v USA (nejhlubší je Crater Lake). V některých částech je tak průzračné, že vidíte až na dno! Když si uvědomíte, kolik má vody a byla by z něj placka, tak by s takovým množstvím vody mohlo klidně pokrýt celý stát Kalifornie. Což je opravdu šílené!

Jednou ze zajímavostí jezera je i skutečnost, že když se nachází ve vysoké nadmořské výšce, kam dopadá sníh, nikdy nezamrzá.

SEVERNÍ ČÁST VS. JIŽNÍ ČÁST JEZERA

Jezero je velmi velké, proto se označuje dvěma názvy a to jako North Lake Tahoe (Severní) a South Lake Tahoe(Jižní). Oba regiony jsou krásné a mají mnoho společného, pokud jde o přístup k jezeru, krásné pláže a lyžařská střediska světové úrovně. Také se však velmi liší.

SEVERNÍ JEZERO TAHOE (North Lake Tahoe)

Severní jezero Tahoe je klidnější část jezera a myslím si, že tato část je mnohem krásnější. Severní část je i mnohem nedotčenější, méně přeplněná a více spjatá s přírodou. Oblast se skládá z malých měst a roztomilých horských městeček, mezi něž patří např: Incline Village, Sunnyside/Tahoe City, Kings Beach, Carnelian Bay, Crystal Bay, Tahoe Vista a Truckee.

ZEMĚ MEDVĚDŮ

S medvědí tématikou se tu potkáte na každém rohu. Najdete tu medvědí kavárny a spoustu vyřezávaných medvědích sošek. V této oblasti žijí černí medvědi, a proto se informujte o bezpečnosti místních medvědů. Keep Tahoe Bears Wild je skvělým zdrojem informací o medvědech v Tahoe a o tom, jak si můžeme Tahoe užívat a zároveň byste měli respektovat medvědy, pro které je tato část jejich domovem.

ODKAZ GEORGE WHITTELLA

Když se budete kolem jezera Tahoe pohybovat dostatečně dlouho, určitě uslyšíte jednu nebo dvě historky o Georgi Whittellovi. Je to excentrický sanfranciský magnát, který v polovině 20. století vlastnil asi třetinu pozemků v povodí Tahoe a 27 mil pobřeží jezera. Známý je jeho výrok, že v životě nepracoval ani den. Někteří se přiklánějí k Whittellově pověsti samotáře. Whittell trávil léto v ústraní a izolaci ve svém  sídle na břehu jezera zvaném Thunderbird Lodge na východním pobřeží Tahoe. O Whittellovi se vypráví, že byl technologický nadšenec, který sbíral luxusní automobily, letadla a jachty, včetně dřevěného člunu, zvaného Thunderbird, který dodnes občas brázdí jezero Tahoe. Nebo se vypráví o Whittellově domácím mazlíčkovi, lvu jménem Bill, a jeho slonovi Mingovi. Asi se mi nejvíc líbí historka o pokerové partii, kterou prohrál ve hře s vysokými sázkami s jiným mužem tahoeského folklóru, Joem Kingem. Vypráví se, že výhra v této hře byla tak vysoká, že King za získané peníze koupil a pojmenoval pláž na Kings Beach. Další věci je, že existují dokumenty, které ukazují plány hotelu a kasina Sand Harbor, které plánoval. Dnes Sand Harbor naštěstí nic takového nemá. Je to státní park s písečnou pláží a nápadně čistou vodou, kam každé léto zavítají tisíce lidí.

SAND HARBOR BEACH

Mezi nejhezčí pláže patří Sand Harbor Beach. Pokud pojedete autem, počítejte s tím, že budete muset platit za parkování. Je to 10 USD pro vozidla registrovaná v Nevadě a 15 USD pro vozidla registrovaná mimo stát. To se vám však vyplatí, protože tato pláž je moc pěkná. Sand Harbor je známý křišťálově čistou vodou, písečnými plážemi a krásnými skalními útvary. V přístavu Sand Harbor se nacházejí dvě rampy, které jsou ideální pro vodní lyžaře, rybáře a lodě.

Vody Sand Harboru jsou velmi oblíbeným místem pro koupání, potápění a šnorchlování. Půjčovna Sand Harbor Rentals (nachází se v bílém stanu poblíž lodní rampy) denně půjčuje vybavení pro vodní sporty, včetně kajaků a paddleboardů. Rezervaci si však naplánujte včas, protože vodní plavidla jdou rychle na odbyt.

MŮJ TIP:

Sand Harbor je jedním z nejoblíbenějších míst v Tahoe a parkoviště se často zaplní už v 9 hodin ráno, takže si návštěvu naplánujte včas. Park při zaplnění uzavře vstupní brány a vstup pěšky není povolen a parkování na silnici 28 je přísně zakázáno. Takže bacha! 🙂

Jižní část přístavu Sand Harbor je díky písčitému pobřeží ideální pro děti a plavce a severní část je skvělá pro objevování obřích skal a balvanů.

NAUČNÝ STEZKA SAND POINT

Při své návštěvě se nezapomeňte projít po naučné stezce Sand Point. Je dlouhá necelou půl míli, je bezbariérová a vede na Sand Point, odkud je nádherný výhled na hory a jezero Tahoe. Není zde sice kemp ani tábořiště, ale je zde spousta klidných míst na piknik. Budete obklopeni krásnými cedry a borovicemi s grilem a piknikovými stoly.

JIŽNÍ JEZERO TAHOE (South Lake Tahoe)

Jižní část jezera je v podstatě takové malé Las Vegas. Nachází se na nevadské straně, takže pokud rádi hrajete, měli byste se ubytovat právě v této oblasti. Najdete zde řadu kasin a rušný noční život! Jižní pobřeží zahrnuje městečka jako Meyers, Stateline, Zephyr Cove, Glenbrook, Emerald Bay a oblasti Markleeville a Kirkwood.

Na jižním pobřeží se nachází prvotřídní lyžařské středisko Heavenly Resort a řada skvělých restaurací, barů a obchodů. Pokud během své dovolené dáváte přednost veškerému vybavení velkoměsta, pak je pro vás jižní část to pravá.

RELAXUJTE TU!

Během svého pobytu jsem si užívala klid a super relax, které toto jezero nabízí. Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto místa, určitě neprohloupíte. Jen mějte na mysli, že je tu trošku dráž.

Pokud vás jezero omrzí, máte možnost si udělat výlet do RENA. Z břehu jezera North Lake Tahoe dojedete do Rena za 50 minut, a pokud vás jezero omrzí, tak Reno je skvělá volba.

RENO – NEJVĚTŠÍ MALÉ MĚSTO NA SVĚTĚ

Alespoň tak praví nápis z roku 1929 na železném oblouku uprostřed downtownu, dá-li se tak jediné hlavní ulici lemované kasiny a levnými obchody s ještě levnějšími suvenýry „Made in China“ vůbec říkat. 🙂 Kromě kasin a suvenýrů je tu též spousta zastaváren a prodejen alkoholu – ale to je jev typický pro všechna města v USA, kde jsou kasina nebo vojenské základny.

Reno může být nejen rájem, ale také prokletím. Na území dnešního města Rena bylo malé město již kolem roku 1850 – hlavně díky železnici a zlatu objeveném v nedalekém pohoří Sierra Nevada. Zlatokopové ke konci zlaté horečky nejprve sice neustále nadávali na velice hutné bahno, kterému říkali „modré bahno“, protože jim znečišťovalo nářadí a vůbec jim všelijak znemožňovalo práci. Ale pak jim pomalu došlo, že to, co nenávidí, je vlastně stříbro. S ubývajícím zlatem stříbro nabylo na důležitosti a stejně tak město. Ne nadarmo Nevada získala přezdívku „Stříbrný stát„. Svůj dnešní název město získalo  po hrdinovi občanské války, generálovi Jesse Lee Renovi.

Toto město má mnoho zvláštností. Co mne docela pobavilo, že brzy po svém založení se stalo slavným pro své „zrychlené“ rozvody. Město Reno, které se nachází na severozápadním okraji Nevady, je někdy považováno za mladší sestru Las Vegas. A já bych řekla, že spíš za nevlastní. 🙂 Ano, obě města mají kasina a atmosféru všudypřítomné zábavy, ale Reno za velkolepou slávou své starší sestry tak trošku pokulhává.  Jak asi tušíte, v Renu – stejně jako v Las Vegas – se nachází spousta kasin. Na rozdíl od Las Vegas však nejsou umístěna v jednom pásu. Několik jich je v centru města, několik dále po městě a několik v sousedním Sparks v Nevadě.

Ale platí zde totéž co v Las Vegas. Pokud jste si nezahráli, jako byste v Renu ani nebyli. A také hláška:

Co se stane v Renu, zůstane v Renu!

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.