PERLY JIŽNÍCH ČECH

PERLY JIŽNÍCH ČECH

Když se řeknou jižní Čechy, tak si většinou představím pohádky a filmy Zdeňka Trošky. No, neobracejte oči v sloup, je to tak. 🙂 V jižních Čechách se nachází spousta malebných vesniček či měst, které obklopuje krásná příroda. Nevíte kam na výlet? Poradím vám místa, která se mi vryla do srdce a kam bych se jednou zase ráda vrátila.

DOBČICE

První písemná zmínka o obci je již z roku 1292. Dobčice jsou místní částí obce Záboří a je to typická jihočeská vesnice v podhůří Blanského lesa. Tato vesnička mne zcela očarovala. Jako bych se mávnutím kouzelnou proutku dostala do pohádky. Tím, že tu nejsou žádné novostavby, tak to tady vypadá jako v dávných dobách. Krásné a zajímavé statky selského baroka se nachází kolem návsi s rybníčkem a kaplí. Je to tu opravdu celé takové malinké.

Mezi památkově chráněné budovy zde patří kaplička a usedlosti čp. 3, 4, 5, 10 a 19. Ozdobné motivy vám možná budou připomínat štíty z obce Holašovice.  V minulosti tato obec byla německou vsí. Někteří z vás budou domky znát z třídílné letní komedie Babovřesky od režiséra Zdeňka Trošky.

Dobčice čp. 13 – Filmová fara ve filmu Babovřesky

ZÁBOŘÍ

Záboří se nachází v malebné jihočeské přírodě v nadmořské výšce 555 m.n.m. V okolí se nachází mnoho lesů, které jako by byly stvořené pro návštěvu houbařů. V této vesničce se nachází moc hezké zemědělské usedlosti. První zmínka o obci pochází z r. 1263. Obec se nachází v dolíku, pod svahy Skalky. V podstatě na všechny strany je tu odtud do kopce. Je tu rozlehlejší náves, kterou prochází potok, nachází se tu bývalá kovárna, kaple ze 40. let 19. století a kaplička nad potokem.

Ve vsi žilo převážně německé obyvatelstvo a v roce 1915 se tu k české národnosti hlásilo jen 11 obyvatel z 800 obyvatel.

Tudy utíkala Horáčková před starostou ve filmu Babovřesky

I tady se natáčela  komedie Zdeňka Trošky Babovřesky. Filmová hospoda byla na návsi v bývalé kovárně čp. 22, dnes je to obchod. Ve statku čp. 15 se interiér obecního úřadu Záboří přeměnil na obecní úřad Babovřesky. V objektu se nachází i restaurace Zábořská hospoda.

Záboří čp. 15 – filmový Úřad ve filmu Babovřesky

HOLAŠOVICE

Další krásnou vesničkou jsou Holašovice, které jsou dokonce zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se 15 km od Českých Budějovic. První historická zmínka pochází již z roku 1263.

V první polovině 16. století v důsledku moru tu vymřeli téměř všichni původní čeští obyvatelé. Vesnici tak začali osídlovat němečtí osadníci. Za druhé světové války se Holašovicím začalo říkat německy Hollschowitz a staly se tak součástí říšského území. Česká menšina tak byla vysídlena do vnitrozemí. Po válce naopak začal odsun obyvatel německé národnosti. Do stavení se opět vrátilo české obyvatelstvo.

FENOMÉN SELSKÉHO BAROKA

V Holašovicích uvidíte téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy. Náves je obdélníková a uprostřed je rybníček.  Na návsi se nachází statky se špýchary (z něm. Speicher, což je stavba, která je určená k uskladňování zrní, tedy vymláceného obilí), stodolami, chlévy, maštalemi, sýpkami a výměnky, ale je tu také kovárna, hostinec a kaplička. Nejsou tu žádné novostavby a tak vesnice vypadá velmi zachovale. Natáčela se tu filmová podoba Prodané nevěsty nebo Troškovy Babovřesky 2.

Dýchne tady na vás taková neopakovatelná atmosféra, protože se nejedná o skanzen, ale o trvale osídlenou vesnici. Stavby lidové architektury, které se tu nachází, jsou ve stylu tzv. selského baroka. Zvláště viditelné je to na štítech domů a jejich výzdobě. Tento specifický štukový dekor ve větší míře i drobné motivy jsou známé spíše z výšivek.

Trochu jsem pro vás zmapovala téměř všechny chalupy nacházející se ve vesnici, abyste měli představu z jaké doby pochází a kdo v nich bydlel. 🙂

Dům Čp. 1 a 2 – nejstarším známým hospodářem této usedlosti byl pan Lorenz Schuster. K němu se vztahuje název k chalupě „U Hendrychů“. Na domku si můžete všimnout krásného trojúhelníkového štítu domu. Jsou tu umístěny dva věnce s iniciálami a letopočtem 1871.

Dům Čp. 3 – když se podíváte na štíty tohoto domu, uvidíte, že mají pěkný zvonkový obrys, který je datován dokonce do roku 1857.

Dům Čp. 4 – název české verze této usedlosti by odpovídal názvu „U Šafářů“. Nejstarší hospodář tu hospodařil v 1. polovině 17. století.

Dům Čp. 5 – název chalupy „U Štejfalů“ se u této chalupy datuje až do poloviny 17. století.

Dům Čp. 6 – název chalupy „U Štirmlů

Dům Čp. 7 – název chalupy „U Heiezlů“ sahá s velkou pravděpodobností až do 16. století.

Dům Čp. 8 – název chalupy „ U Ficlů“. Štítové průčelí sýpky se datuje do roku 1861.

Dům Čp. 9 – dnešní nevelký statek byl dříve pouhou chalupou. Svůj název po chalupě „U Filipů“ získal po druhém hospodáři z rodu Stropků, který držel usedlost  ve 2. polovině 17. století.

Dům Čp. 14 – objekt fungoval dlouhou dobu jako výměnkářská chalupa. Jméno chalupy je „U Fišpeků„.

Dům Čp. 18 – nejstarším známým držitelem usedlosti byl kolem poloviny 17. století Viet Weber, který ji koupil jako spáleniště. Budova byla přestavěna na hostinec. Já se jsem si tu dala výborné kapří hranolky. Doporučuji!

Koloniál – Tento domek se objevil opět v Troškově komedii Babovřesky 2. Natáčel se tu rozhovor Dobrouše, který popisuje starostovi Stehlíkovi a Libušce smrt jeho tchyně. 🙂

KAPLIČKY V OKOLÍ VESNICE

Jedna z kapliček se nachází severovýchodně od návsi, u čp. 46 a pochází z roku 1897. Myslím, že kapličku tady téměř nikdo nezná, protože všichni jedou přímo na náves. A to je docela škoda. Teď, když to víte, tak takovou chybu určitě neuděláte, abyste ji minuly. Je totiž moc pěkná.

JIŽNÍ STONEHENGE

Na samém okraji Holašovic se nachází megalitický kruh vytvořený z obřích kamenů – menhirů. Tuto jihočeskou novodobou obdobu slavného kamenného komplexu v jižní Anglii vytvořil místní stavbař a jeho louka je dnes nazývána Holašovický kruh.

TŘEBOŇ

Třeboň je moc hezké lázeňské město, které má bohatou historii spjatou s rodem Rožmberků. Vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka, Vilém a Petra Vokovi. Najdete tu moc hezky zachované historické jádro a úžasná je i poloha na březích rybníka Svět. Jen se před návštěvou nezapomeňte nastříkat repelentem, protože komárů tady bývá požehnaně.

NÁMĚSTÍ

Náměstí je obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty a uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna. Nachází se tu stará radnice z 16. století, z jejíž věže je krásný výhled na okolní krajinu. V areálu bývalé radnice je barokní divadlo J. K. Tyla. Vystupovala zde řada významných umělců, jako např. Antonín Dvořák a Ema Destinnová.

RENESANČNÍ ZÁMEK

Co byste určitě neměli vynechat, je návštěva renesančního zámku. Tento zámek patří mezi největší zámecké komplexy v České republice. Svou dnešní podobu získal až za Petra Voka. Další mocný rod, kterému zámek patřil, byl rod Schwarzenbergů, kteří Třeboň vlastnili od roku 1660. Schwarzenbergové se tu v předválečných letech sjížděli  strávit vánoční svátky. Tuto událost si zámek připomíná vánočními kostýmovanými prohlídkami.

Na zámku můžete absolvovat několik tras. Já jsem absolvovala Trasu A – rožmberské renesanční interiéry. Tato trasa připomíná dobu posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka.

Nejkrásnější ozdobou velkého nádvoří je kamenná kašna. V průvodci se dočtete, že se na ní objevuje motiv ze schwarzenberského znaku, hlava Turka, jemuž havran vyklovává oči. Na internetu jsem se dokonce dozvěděla, že je to alegorie zkrocení přírodních vodních sil, které symbolizuje divoký pták svazující čtyři prameny vlasů čtyř chrličů.

BRÁNY DO TŘEBONĚ

Do samotného centra Třeboně vedou tři hlavní cesty, které lemují mohutné brány – Budějovická, Hradecká brána a Svinenská brána.

MADONA S DĚDÁTKEM

Třeboň má řadu zajímavých staveb či soch. Mnohé jsou už v Třeboni od nepaměti, ale jsou i takové, které vznikly nedávno. Jednou z těchto novinek, je socha Panny Marie, která stojí ve výklenku Svinenské brány. Autorkou sochy je nadaná mladá sochařka Josefína Jonášová. Panna Maria je patronkou Třeboně a nyní chrání jižní vstup do města. Místo si o sochu přímo říkalo.

SCHWARZNBERSKÁ HROBKA

Schwarzenbergská hrobka se nachází uprostřed anglického krajinářského parku na opačném břehu rybníka Svět, než se nachází samotné historické jádro města. Je to velmi pozoruhodná osmiboká novogotická stavba s monumentálním schodištěm, jejíž vystavění iniciovala kněžna Eleonora, manželka Jana Adolfa II. Schwarzenberga, když z prostorových i hygienických důvodů přestal vyhovovat jako pohřebiště kostelík sv. Jiljí Domanína. Jednou za rok, v dušičkovém období, se v kapli koná zádušní mše za rod Schwarzenbergů. Této mše se zúčastňuje i kníže Karel Schwarzenberg a další členové rodu.

RYBNIČNÍ SOUSTAVA TŘEBOŇSKÝCH RYBNÍKŮ

Soustavu tvoří rybníky propojené stokami u řeky Lužnice mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí. Do systému náleží rybníky Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, největší český rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět. Nejstarší rybníky na Třeboňsku vznikaly už ve 14. a 15. století. Když se budete procházet podél rybníku Svět, najdete tu i spoustu malých rybníčků s káděmi, které slouží k chovu ryb a k rekreaci.

RYBNÍK SVĚT

V Třeboni máte jedinečnou možnost obeplout Svět za 45 minut. 🙂 Loď vyplouvá každou celou hodinu. Za nepříznivého počasí (silný vítr, vytrvalý déšť, bouřka) loď nevyplouvá. Kolem rybníku je ovšem hezká procházka. Musíte si jen dávat pozor na cyklisty, kterých je tu opravdu hodně.

ZNAČKA „TŘEBOŇSKÝ KAPR“

Více než 100 let se tato ochranná značka těší velké oblibě nejen u nás, ale i v zahraničí. Už na konci 19. století byli třeboňští kapři dováženi na trhy v Německu a ve Vídni. Pokud budete v Třeboni, tak si určitě dejte kapří hranolky. Prodávají je skoro v každé restauraci.

Kapra jsme ochutnali v restauraci Restaurant Myslivna. Ale musím přiznat, že více mi chutnal v Holašovicích.:-)

LÁZNĚ

ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Tento státní zámek leží 10 km severně od Českých Budějovic. Původně byl založen jako strážní hrad v polovině 13 století a následně několikrát přestavěn až do nynější podoby. Je vidět už zdaleka a určitě vás upoutá svojí krásnou bílou barvou. Najdete tu krásné propracované interiéry a udržovanou zahradu.

DO ČESKÝCH BUDĚJOVIC ZA GASTRONOMICKÝMI ZÁŽITKY

Tato metropole jižních Čech leží na soutoku řek Vltavy a Malše. Vybrali jsme si ji jako naše útočiště, abychom mohli dělat výlety po okolí. Dýchne na vás tady staletá historie. Krásné náměstí nese jméno zakladatele Českých Budějovic, krále Přemysla Otakara II. Je to největší čtvercové náměstí v Česku a taky jedno z největších v Evropě. V jeho středu stojí barokní Samsonova kašna. Protože jsme tady v podstatě jen přespávali, rozhodli jsme se, že toto město využijeme převážně ke gastronomickým zážitkům. Kamkoliv jsme jen šli, tak tam nám chutnalo. Dopřáli jsme si pár zastavení v místních kavárnách a restauracích. No přijde mi, že si začínám pomalu, ale jistě vybírat místa na výlety dle kaváren a gastro podniků. :-)))) A České Budějovice nebyly výjimkou.

Která kavárna má tu nejvoňavější kávu? Hledala jsem za vás a ráda bych zmínila za všechny dvě kavárny, které mi přirostly k srdci a věřte mi, že s hrnkem horké kávy se tu nebudete chtít vrátit do reality všedního dne.

CAFÉ DATEL

České Budějovice jsou jako stvořené pro kavárenské povalečství. Na Café Datel jsem četla samé pochvalné recenze, takže jsem nebyla překvapená, že tu bylo narváno. Kavárna nabízí výběrovou kávu z nejlepších českých (brněnský Rebel Bean) i evropských pražíren. Hosté si tu mohou objednat čerstvé domácí dezerty a dobroty a k tomu domácí malinovka či levandulovou limonádu. Káva je opravdu skvělá a vlastně všechno bylo naprosto famózní! A to natolik, že jsme tu byli dokonce dvakrát, jak se nám tu líbilo. Tato kavárna má skvělý koncept. Přes den je to kavárna a večer je z ní stylový bar.

BORN I LONDON COFFEE & KITCHEN

Toto je další rodinná kavárna v anglickém stylu s moderní anglickou kuchyní. Připravují a pečou zde vlastní zákusky a dortíky, které servírují s kvalitní kávou. Mají tu i výborné bio limonády a ledové čaje. Vnitřní prostory jsou zařízené stylovým nábytkem a příjemně si posedíte i na hezké zahrádce.

TAK TROCHU JINÁ ZMRZLINA

Název Tak Trochu jiná zmrzlina je výstižný, a to v pozitivním slova smyslu. Nachází se tu i komiksový obchod. Nejprve si vyberete základ (například čokoládu, vanilku, banán, jogurt) a k tomu některý druh zmraženého ovoce. Všechny vybrané ingredience se promixují a rozdrtí. Vznikne tak famózní točená zmrzlina podle vašeho přání. Zmrzlina se vyrábí před zákazníkem. Ten vidí každou ingredienci a může se tak přesvědčit, že se do ní přidávají opravdové kousky ovoce bez barviv a dochucovadel. A pokud jste vyznavačem zdravého životního stylu, tak vás tato zmrzlina osloví, stejně jako mne. Tohle místo jsem si zamilovala a určitě až budu zase ve městě, zase sem zajdu.

ZMRZ.LI

Tohle místo je tak trochu mimo centrum v postranní Hradební ulici. V mini okénku sedí paní, která vám dá kopeček vlastnoručně vyrobené zmrzliny. Tradiční příchuti u ní ale nehledejte. Musím se přiznat, že příchutě jsou opravdu netradiční. Já si dávala slaný karamel a byla to fakt síla. Byl neskutečně slaný. Osobně mi chutnal malinový sorbet. Majitelka Kateřina Davidová dokonce přiznala, že své nápady čerpá z dvou knih, kterou využívají i kuchaři. Jedna z nich se jmenuje The Flavor Bible. Vymyslí si třeba, že chce udělat něco z lokálního ovoce a v knize najde, co se k tomu hodí přidat, pokud sama nechce experimentovat. Zmrzlina je to však dobrá a to dokonce natolik, že ji Lukáš Hejlík zařadil do své Gastromapy.

CHLEBA SE SOLÍ

Pokud máte rádi poctivé české výrobky, tak jste na správné adrese. Tato pekárna vyrábí na rozdíl od velkých komerčních pekáren dlouho fermentovaný chleba, který je snadněji stravitelný, má nižší glykemický index a obsahuje tělem stravitelné minerály. Tady se fermentuje pomocí mléčného kvašení, podobně jako je to u jogurtu, nakládané zeleniny, zelí nebo kimchi. Mnoho lidí je citlivých na lepek nebo pšenici. Dlouhá fermentace lepek štěpí a dělá ho lépe stravitelným.

RESTAURACE SOLNICE

V jedné z nejstarších budov v Českých Budějovicích se nachází restaurace Solnice. Opodál stojí pivovar. Gotická budova solnice tu stojí od roku 1531 na Piaristickém náměstí. Budova historicky sloužila jako městská sýpka, později se zde skladovaly zbraně a před rokem 1880 dokonce sůl. Kvůli skladování tu v podstatě neproběhly žádné větší stavební úpravy. Současní majitelé provedli důkladnou rekonstrukci od sklepa až po půdu. Pivo ze stejnojmenného pivovaru je do restaurace dopravováno unikátním podzemním pivovodem pod náměstím. Snažili se, aby bylo vše autentické a to se jim povedlo na 1. Dostali dokonce ocenění – „Stavba roku 2019„. A co se týče jídla, chutná výborně a pivo je taky vynikající.

Tak co? Doufám, že jsem vás alespoň trošku nalákala k návštěvě jižních Čech. Jsou opravdu kouzelné.

MAPA MÍST


Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.