PROČ JAPONKY NESTÁRNOU A NECHODÍ NA PLASTIKU?

PROČ JAPONKY NESTÁRNOU A NECHODÍ NA PLASTIKU?

Do Japonska jsem se moc těšila, že konečně objevím kouzlo štíhlých Japonek. Taky jste si všimli, že skoro všechny Japonky jsou krásně štíhlé? A jak mají lesklé vlasy a o pleti ani nemluvím. A věděli jste, že se průměrně dožívají 84 let? Myslím, že je spousta dennodenních rituálů, které bychom se od nich měli naučit.

Dřív jsem si myslela, že za všechno můžou jejich geny. Ale při mém pobytu v Austrálii jsem zjistila, že tomu tak vůbec není. Měla jsem tu čest s nimi nějakou dobu žít a chodit do školy. Jsou v péči o pleť a dodržování stravy krásně střelené a pravidla zdravého životního stylu dodržují neustále. Pokud si představíte jakoukoli Japonku, bude mít zcela jistě štíhlou postavu, kvalitní vlasy a dokonalou pleť. Podle statistik se pouze 3% Japonců vymykají štíhlé postavě. A s největší pravděpodobností to budou profesionální zápasníci sumo.

Žít podle japonského návodu není jen bláhová iluze. Samozřejmě pod podmínkou, že si osvojíte správné návyky a budete je uplatňovat jak ve své kuchyni, tak ve svém životě. 

BUĎTE JAKO JAPONKY CELÝ DEN V POHYBU

V Japonsku žije hodně starých lidí ve výborné fyzické kondici, kterou si uchovávají až do sta let. Pohyb je součástí jejich života. Chůze je ta nejjednodušší fyzická aktivita, která vůbec existuje. Pokud jako ony zařadíte chůzi 30 minut dvakrát denně do svých denních aktivit, tak máte vyhráno. Je to dobré pro štíhlou linii, duševní pohodu, pomáhá to proti cholesterolu, cukrovce a vysokému tlaku.

JAPONSKÉ ZAHRADY

Japonské “umění žít” je hluboce poznamenané náboženstvím (šintoismus a buddhismus), a proto je propojené s vnitřní rovnováhou a přírodou. V japonských zahradách najdete skaliska, vodu, mech, čajový salónek nebo pavilon, písek a štěrk, borovice, které představují dlouhověkost a cestičky, které jsou připraveny vést vaše kroky!

KRÁSA JAPONSKÝCH ŽEN

Když se podíváte na obrázky japonských žen, říkáte si, že je to asi photoshop. Ale když je potkáte naživo, zjistíte, že tomu tak není. Nedivím se, že ženy z ostatních částí světa dohání krása japonských žen k šílenství. V čem tedy tkví jejich dokonalost? Za bezchybnou pleť Japonek může mnoho skutečností a jednou z nich je zvýšená péče o pokožku, které se věnují s velkou náležitostí.  Proto jejich honba za ideálem krásy tolik hýbe světem.

CO TADY DĚLAJÍ JAPONKY JINAK NEŽ EVROPANKY?

JAPONKY NEDRŽÍ DIETU!

Upřímně ani nemusí. Osobně bych řekla, že krása Japonek je z velké části dána jejich stravou. Vezměte si, že v době, kdy lidé v západním světě jedli samý lepek a většinu jejich jídelníčku tvořilo maso, tak v Japonsku již odedávna jedli rýži, ryby, zdravé oleje, mořské řasy a pili zelený čaj! Dnes už jen sklízejí ovoce ze stromu, který vypěstovali jejich předkové. A my jen tiše závidíme.

Ony se totiž ke kráse, zdraví a štíhlosti projídají. Při návštěvě restaurace v Japonsku mne opět překvapilo, že Japonci jedí daleko menší porce. Byla jsem už trošku na to zvyklá z Austrálie, že Japonci jedí mnohem pomaleji a vychutnávají si každé sousto. Používají malé talířky a hodně si zakládají na vzhledu jídla. Různé pokrmy na stejném talíři jsou špatně, protože každá potravina by měla mít své vlastní místo.  Mnohem důležitější než kvantita je pro ně na prvním místě kvalita. Jedí ty produkty, které dozrávají v dané roční období. V obchodech je všechno čerstvé, ne jak u nás slevy na prošlé potraviny.

Dalším velkým tajemstvím je fakt, že si jídlo užívají. Možná to zní jako klišé, ale ve společnosti plné tradic, poslušnosti a disciplíny asi není překvapením, že každé jídlo je pro Japonce jako rituál. Zkrátka si umějí svého jídla vážit. No, ano srkají a je to nechutné!

STRAVA

Jak jsem již tedy řekla, krása Japonek vychází z jejich stravy. Z naší typické kuchyně pravděpodobně nikdy nebudete mít tak dokonalou, porcelánovou, čistou pleť bez jediné chybičky, ani hubenou postavu a dokonalé, lesklé, dlouhé vlasy. Je třeba tedy začít zevnitř.

CO TEDY JEDÍ?

Pojďme si říct na rovinu, že japonská strava téměř neobsahuje cukry, sýry a sladkosti. Dokonce uzeniny v Japonsku nenajdete. Sladkosti objevíte jen občas a to spolu se zeleným čajem při slavnostních příležitostech.

SLADKOSTI SKORO NEEXISTUJÍ

Dezert je vzácná příležitost a obvykle je ho jen malé množství. Japonci mají velmi odlišné očekávání od sladkostí než my. Mají dokonce i zmrzlinu vyrobenou z rýže nebo fazolí. Japonské dezerty jsou obecně nízkotučné a mají nízký obsah cukru.

RÝŽE

Pečivo najdete minimálně, kdežto rýže je všude dostatek. Řekla bych to asi tak – rýže je k snídani, obědu a večeři. A proč vlastně ne? Je velmi zdravá a dietní. Hezky vám pročistí střeva, prospívá kůži a absence moučných potravin pomáhá udržovat štíhlou postavu.

MOŘSKÉ ŘASY

Mořské řasy jsou zkrátka superpotravina, tak mne někdy zaráží, že se v České republice moc nekonzumují. Je to taková vitamínová bomba. Jsou plné všech možných minerálů a vitamínů – vitamin B12, vápník, draslík, hořčík nebo železo.  Možná už jste i na našem trhu zaregistrovali pleťové masky z mořských řas.

RYBY

V České republice se ryby tolik nekonzumují a já myslím, že je to velká škoda. Je jasné, že je to dáno i polohou státu, ale i přesto bychom je měli zařadit do svého jídelníčku alespoň 2 x týdně. Obsahují zdravé mastné kyseliny, lehce stravitelné bílkoviny a ty mořské navíc jód. Je tedy potom velký rozdíl, pokud je naše tělo tvořeno z tuků z McDonaldu nebo z omega- 3 mastných kyselin. Zákonitě se to musí někde projevit a to hlavně na struktuře kůže a kvalitě vlasů.

SUSHI

Japonci milují sushi. Ryby v syrovém stavu navíc kombinují s mořskými řasami.

ZELENINA

Téměř 80% japonských pokrmů je založeno na zelenině. Japonky konzumují hory zeleniny, syrové i dušené a to v podobě polévek, salátů či semínek. Je to takový nejlevnější lék na většinu nemocí a neduhů. Zelenina je z hlediska prospěšnosti mnohem zdravější než ovoce. Je zkrátka přeplněná minerály a vitamíny.  Krájí ji tak, aby vypadala co možná nejlépe a vařila se rychleji. Výhodou pak je, že si potraviny uchovávají většinu svých nutričních vlastností.  Zeleninový vývar je oblíbeným základem mnoha jídel. Japonské ženy jsou velmi opatrné s kořením a snaží se udržet potravu lehkou bez nadměrného zatížení žaludku, jater a ledvin.

ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj napomáhá v boji proti stárnutí, tj. stará známá věc. V Japonsku najdete spoustu nápojových bankomatů, ale všechny nápoje jsou neslazené. Což je velmi příjemné. Díky tomu, že obsahuje tanin, se kofein z čaje vstřebává pomaleji než kofein, který získáváme z kávy. A pozor! Zelený čaj se tu nezalévá vroucí vodou, postačí jen horká. Má antibakteriální, antivirové, protirakovinné účinky a co hlavně, opět pomáhá při hubnutí.

MISO

Miso je vlastně pasta ze sójových bobů, která má velkou nutriční hodnotu. Živiny v této pastě jsou lehce stravitelné a navíc je tato pasta přeplněná enzymy. Enzymy jsou z hlediska krásy, mládí a zdraví to nejdůležitější. Jejich obsah v jídle je naprosto zásadní, což japonské kuchařky dobře vědí.

MLÉČNÉ VÝROBKY

Mléčné výrobky se v Japonsku moc nekonzumují. V obchodech je najdete opravdu poskrovnu. Japonské ženy dávají přednost výrobkům na  bázi sóji. Pokud máte intoleranci na laktózu nebo jako já nesmíte sóju, můžete kompenzovat příjem vápníku v mandlích, oříšcích či v  listové zelenině.

PÉČE O PLEŤ

JAPONKY SE NEOPALUJÍ, ALE BĚLÍ

Bez ochranného faktoru téměř nevycházejí z domu a díky tomu se šikovně vyhýbají nejen vráskám, ale i pigmentovým skvrnám. Sluneční paprsky považují za své nepřátele. Nutno podotknout, že Japonky jsou posedlé porcelánovou pletí. Bílá pleť je prostě tady symbolem ženskosti a křehkosti.

DROGÉRIE NA KAŽDÉM ROHU

Každý ví, že bez dobré pleti nedopomůže k iluzi bezchybnosti ani ten sebelepší make-up a Japonky to vědí dvojnásob. Jejich obsese péčí o pleť trvá již dlouho, takže na každém rohu najdete spoustu přeplněných drogérii a v nich spoustu pokladů. Všeho mají dostatek, takže si stačí jen vybrat.

JAPONSKÁ TAJEMSTVÍ PÉČE O PLEŤ

Japonky vždy byly a stále jsou proslulé svojí bezchybnou a nádhernou pletí. Při pohledu na ně si nemůžeme nevšimnout, že jejich pleť jenom září a vypadá mladistvě, bez ohledu na jejich skutečný věk.Připravila jsem pro vás pár rad, s kterými bude Vaše pleť bezchybná. Tato jednoduchá a oblíbená japonská tajemství péče o pleť proti stárnutí nevyžadují mnoho závazků, protože jejich implementace trvá jen několik minut. Myslím, že 10 minut denně nikoho nezabije. Na nový začátek není nikdy pozdě a sami uvidíte, jak budete zase vypadat a cítit se mladší.

# 1 TAJEMSTVÍ 

POUŽÍVEJTE JEMNÝ ČISTIČ PLETI

Čím bude váš produkt šetrnější, tím lepší!

Japonské ženy se vyhýbají výrobkům, které obsahují hodně chemikálií. Místo toho používají produkty s nízkým obsahem alkoholu. Používají jemnější produkty jako změkčovadla a pokožka pak zůstává hydratovaná místo toho, aby byla zbavena přírodních olejů. Očista je nezbytná pro zdravou pokožku, protože odplavuje bakterie, které by se mohly dostat do pórů a vytvářet trhliny.

Ale čistěte svoji pleť pouze jednou denně, jinak vám pokožka pěkně vyschne! Nejlepší čas na to je před spaním, kdy zbavíte pokožku všech nečistot a znečišťujících látek, kterým je vaše pokožka během dne vystavena. Po důkladném očistění naneste sérum a noční hydratační krém. Pokud budete taky používat měkčí produkty, pomůže to vaší pokožce udržet si hodně vlhkosti a tak přirozeně minimalizovat výskyt jemných vrásek.

# 2  TAJEMSTVÍ

ZAHOĎTE TONER A POUŽÍVEJTE ZMĚKČOVAČE POKOŽKY

Neexistuje nic jako dobrý změkčovač pokožky, který vaší pokožce dodá další vrstvu vlhkosti Změkčovače pleti budou vaši pokožku hydratovat a naplní ji živinami. Na rozdíl od tonerů, které mají tendenci pokožku vysušovat, změkčovadla zamknou vlhkost a rozjasní pleť. Celkový dojem je hladká pokožka, která vypadá velmi šťavnatě!

# 3 TAJEMSTVÍ

NAJDĚTE SI PRODUKTY S KOLAGENEM

Japonky mají pro kolagenové výrobky velkou vášeň. V tomto směru jsem celá Japonka a nedám na něj dopustit. Neznám nic lepšího po čem se moje pleť cítí mladší.

Při návštěvě Japonska jsem byla překvapená, kolik takových produktů tady najdete. Velkým hitem jsou tady kolagenové nápoje, sušenky, masky, prášky, doplňky … Dokonce i rukavice!

Může to být jen trend – neexistuje žádný konkrétní důkaz o tom, že přidání kolagenu do vaší stravy funguje. Ale dokud nebude proveden nějaký výzkum, který by moji teorii vyvrátil, věřte mi, funguje to!!!

# 4 TAJEMSTVÍ

ANTI AGING PLEŤOVÉ MASKY JEDENKRÁT NEBO DVAKRÁT ZA MĚSÍC

Už jste možná pochopili, že základ japonské péče o pleť spočívá v udržení vysoké úrovně vlhkosti pokožky. Čím víc hydratuje pokožku, tím je zdravější. Aplikování obličejové masky jednou nebo dvakrát měsíčně pomáhá zvýšit hladinu vlhkosti, a proto dává pokožce mladistvou záři, kterou bychom si všichni přáli mít.

Pleťové masky se dají sehnat i u nás.  Jsou to papírové masky nasáklé účinnými výtažky z rostlin a jinými vyživujícími složkami. Upřímně nebudu vám lhát, mám jich doma taky spoustu a na tento malý zázrak nedám dopustit. Miluji v podstatě všechny a to nejen kolagenové, ale i se slizem ze slimáků nebo i ty, které mají na sobě potisk obličeje tygra, klauna či pandy.

Pleťová maska z rýžové mouky je bohatá na vitamín B, fosfor a hořčík, používají ji japonské ženy již tisíce let.

# 5 TAJEMSTVÍ

DOPŘEJTE SVÉMU OBLIČEJI MASÁŽ

Zatímco mnohé z nás v západním světě večer relaxují tím, že sledují své oblíbené televizní pořady a u toho pojídají i popcorn, japonské ženy tuto dobu využívají ke stimulaci průtoku krve (což minimalizuje jemné vrásky) masáží obličeje. Pravidelné používání masáže obličeje zjemňuje a napíná pokožku, pokud zapojíte hnětací pohyb. Můžete k tomu používat i různé válce, které lze použít také pro nohy, paže a břicho Jednoduše řečeno při sledování televize masáží obličeje a těla můžete získat báječnou pleť v pohodlí svého vlastního gauče. A nezapomeňte, masáž provádějte každý den!

KDYŽ BUDE NEJHŮŘ, TAK POUŽIJTE PHOTOSHOP!

PARIKURA

Parikura jsou photo budky, které jsou v Japonsku extrémně populární mezi japonskými děvčaty. Najdete je v obchodních domech nebo obchodech se zábavou. A co je na nich tak speciálního? Vaše vytvořené fotografie můžete editovat, upravovat a na fotku připlácnout spoustu dekorací. A co hlavně umí tato mašinka je, že vám krásně vyhladí pleť, upraví oči a ústa. A váš obličej bude vypadat jako KAWAII! No, proč to nezkusit!

Východní kultura má toho spoustu, čím mne inspiruje a obohacuje, proto se tak strašně ráda do Asie vracím. Záleží na každém z nás, co si z toho vezmeme. Takže holky hurá do toho! Máte i vy svůj tajný recept na krásu? Sem s ním! 🙂

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Comments

  1. Tvořilka says:

    Strašně zajímavý článek! Sice nejsem fanoušek různých cestoblogů ani cesopisů, ale mo se mi lbíí tvůj styl psaní i zajímavosti, které v článku vypichuješ 😀 Jsem zase o něco moudřejší a hlavně inspirovanější! Moc děkuju!

    1. Sylva says:

      Děkuji moc za pochvalu. Potěšilo mne to! Po pravdě, když jdu, pořád něco fotím, jsem pomalá a tím pádem zdržuji okolí. Ale pak mám radost, když z toho vznikne třeba takový článek a někoho to inspiruje.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.