Jsou místa, která si zamilujete hned při první návštěvě a slíbíte si, že se do nich určitě ještě jednou vrátíte. A právě do Porta není vůbec složité se zamilovat. I já jsem si slíbila, že se sem jednou zase podívám. ♥ Město vám nabídne romantické uličky plné nádherných staveb z kachliček azujelos, dechberoucí výhledy, moře s plážemi, taverny, restaurace a samozřejmě portské. V určitých ohledech vám bude zřejmě připomínat Barcelonu.
Ale nenechte se zmást, na rozdíl od ní je Porto malé a řekla bych i více klidné. Sálá z něj velká pohoda. Pokud se do Porta vydáte třeba na prodloužený víkend nebo klidně na delší dobu, nejspíš tohoto portugalského přístavního města stejně nebudete mít dost. Pojďte se mnou navštívit a užít si místa, která vás naprosto očarují.
MĚSTO SARDINEK
Země má dlouhou rybářskou tradici a konzervované sardinky se v Portugalsku řadí mezi oblíbenou pochoutku. Je to taková ikona města. Sardinky se před konzervací tepelně upravují v páře, tj. tepelná úprava neprobíhá až při konzervování, jako u jiných výrobců. Tím pádem v konzervě není tolik rybího tuku a chuť je jiná. Najdete tu i různé obchůdky přímo specializované na sardinky. Na trzích najdete spoustu krásných plechovek. Mějte se však na pozoru, abyste namísto těch pravých plechovek nekoupili třeba plechovku s čokoládovými sardinkami. I když to není taky na škodu a klidně to může být hezký dárek.
Co se mi líbilo na Portu nejvíc je skutečnost, že tu moc nepotřebujete dopravu a všude se pěkně dostanete v klidu pěšky.
1♣ OCHUTNEJTE PASTEL DE NATA
Začněte svoji návštěvu zkrátka stylově a začněte ji ochutnávkou tradičního žloutkového koláčku PASTEL DE NATA. Jemu se stejně těžko nevyhnete. Tento tradiční zákusek je zde doveden do opravdového mistrovství. Řekla bych, že je to úplné „food porno“ v puse. 🙂 Listové těsto společně s náplní se vám jen rozplyne na jazyku. Samozřejmě tento zákusek můžete koupit v jakémkoliv pekařství či kavárně, ale řekli jsme, že začnete svůj den stylově, a proto si zajděte do do MANTEIGARIA. Toto pekařství má tu výhodu, že pekaře můžete pozorovat přímo v akci, jak pastel de nata vyrábí.
2♣ HLAVNÍ KATEDRÁLA V PORTU
Katedrála Porto se nachází uprostřed obrovského otevřeného náměstí a je symbolem města. Byla postavena ve 12.století. Ačkoli je její kamenná fasáda působivá, její krása se skutečně odehrává uvnitř!
A kdo tu sídlil? Převážně portugalští králové. Právě tady se vzali v roce 1387 rodiče známého krále Jindřicha Mořeplavce, Jan I. s Filipou z Lancaste. Jindřich Mořeplavec zde byl dokonce pokřtěn.
Najdete zde působivé chodby, klenby a symbolické modrobílé dlaždičky. Hlavním motivem precizně malovaných modro-bílých kachliček jsou biblické a mytické příběhy. Katedrála je také postavena na nejvyšším místě města, takže se poté určitě projděte po čtvrti Batalha, kde objevíte nejlepší výhledy v celém Portu.
A hlavně začíná tu Svatojakubská portugalská cesta, která vede z Porta.
Čtvrť Batalha je taky moc pěkná a najdete tu spoustu romantických uliček, které vás nutí na chvilku se jen tak zastavit a kochat se.
3♣ ŽELEZNIČNÍ STANICE SAO BENTO
Nádraží Sao Bento se nachází v historickém centru Porta, které je dnes zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Budova je nejen funkčním nádražím, ale také oslavou historie Porta a nádherných modrých dlaždic „azulejos„, kterými je město proslulé. Modré malby na kachličkách znázorňují historické události země a najdete tady také různé výjevy z regionů. Jejich autorem je Jorge Colaco a dokončil je v roce 1916.
4♣ KOSTEL SANTO ILDENFONSO
Kostel svatého Ildenfonsa je opět zdoben nádhernými bílo-modrými kachličkami. Byl postaven v 18. století v barokním stylu a oltář byl vytvořen italským umělcem a architektem Nicolauem Nasonim, který se podílel na řadě dalších budov v Portu.
5♣ CAIS DA RIBEIRA
Většina lidí si při představě Porta vybaví úchvatnou starobylou čtvrt Ribeira na břehu řeky. Barevné městské domy lemují břehy řeky Douro, na terasách restaurací je rušno a na ulicích hrají pouliční hudebníci. Barevné domečky vás tu úplně nutí neustále zvedat fotoaparát.
MOST LUDVÍKA I.
Hlavní dominantou je dvoupatrový ocelový most Ludvíka I., který historickou Riberiu spojuje se čtvrtí portského vína Vila Nova de Gaia. Obě strany řeky lemují promenády s množstvím restaurací a barů nabízejících odpočinek s výhledem na výletní lodě brázdící Douro všemi směry. Most byl postaven studentem Gustava Eiffela Théophilem Seyrigem v roce 1881 a je nejznámějším mostem Porta. Na rozdíl od ostatních portských mostů má most Ludvíka I. dvě podlaží, kde na horním jezdí linka metra a spodní je vyhrazeno ostatní dopravě. Na obou patrech se ovšem můžete projít pěšky. Z výšky 45 metrů jsou nádherné výhledy na Porto a taky je to něco pro nás strašpytle, kteří se bojí výšek.
Není pochyb o tom, že se jedná o srdce města, které je živé v kteroukoli denní či noční dobu. Já jsem si tu vychutnávala přístav s výhledem na řeku a majestátní most Dom Luis I. Nejvíce mne ale bavilo, se procházet půvabnými uličkami na svahu.
MŮJ TIP:
Nenechte si ujít náměstí Praca da Ribeira: jedno z nejstarších a nejznámějších náměstí v Portu.
6♣ KNIHKUPECTVÍ LIVRARIA LELLO
Ponořte se do kouzelného světa knihkupectví Livraria Lello, které proslavily příběhy Harryho Pottera od J. K. Rowlingové. Vypráví se, že když žila v Portu, knihkupectví se stalo inspirací pro její romány. Při pohledu na velkolepé police plné knih a rozlehlá dřevěná schodiště s tmavě rubínově červeným schodištěm, je snadné pochopit proč. Není proto divu, že je Livraria Lello známá jako jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě! Není divu, že patří k nejoblíbenějším místům při návštěvě Porta. Knihkupectví je opravdu nesmírně oblíbené a počítejte s tím, že budete stát ve frontě, protože do něj může vstoupit jen omezený počet lidí. No a můžete se tu se mnou vydat po stopách Harryho Pottera v mém článku.
7♣ IGREJA DO CARMO
Hned za rohem se nachází Igreja do Carmo, krásný kostel, který nabízí další příležitost prohlédnout si dlaždice azulejos. Tato úžasná stavba jsou vlastně dva kostely, oddělené úzkým domem. Tento dům byl vsazen doprostřed, aby odděloval mnichy a jeptišky. Fasáda a interiér kostela mají krásné detaily, ale hlavním lákadlem této stavby je obrovská vnější stěna z dlaždic azulejos, které vyprávějí příběh karmelitánského řádu.
8♣ MERCADO DE BOLHAO
Asi už vám nemusím vysvětlovat, že moc ráda navštěvuji místní trhy po celém světě. Tahle atmosféra mne zkrátka baví. Nic vám tolik neřekne o místě tolik jako jídlo a věřte mi, tady si určitě přijdete na své. Od jiných trhů se liší tím, že je tu krásně čisto. Na tržnici najdete ovoce, zeleninu, můžete si koupit čerstvě ulovené ryby i maso. Takže je vám jasné, kam moje kroky směřovaly. Musela jsem zkusit místní ústřice, které byly opravdu výborné.
9♣ IGREJO MONUMENTO DE SAO FRANCISCO
Tímto nádherným františkánským kostelem ze 14. století jsem byla úplně nadšená.. Jde o nejvýznamnější gotickou stavbu Porta a jeden z nejvýznamnějších náboženských kostelů ve městě. Kostel je na seznamu UNESCO. Na výzdobu interiéru kostela bylo použito sto kilogramů zlata a přístupné jsou i katakomby s kostnicí, kde se lidé pohřbívali do roku 1845.
Pokud byste si v Portu měli prohlédnout jen jeden kostel, doporučuji vám právě tento. Najdete tu nádherný oltář, který vyobrazuje Ježíšův rodokmen. Kořeny stromu začínají v Betlémě a větví se až do koruny 12 králů Judska. Ve výklenku je socha Panny Marie s Ježíškem.
10♣ OCHUTNEJTE PORTSKÉ VÍNO
A samozřejmě musíte stylově ukončit návštěvu Porta a to tím, že ochutnáte portské víno. Pokud máte rádi portské víno nebo víno obecně, určitě nezapomeňte navštívit místní sklípek či vinný bar, které se nacházejí ve Vila Nova de Gaiga. Označení portské víno smí nést pouze víno vyrobené z hroznů sklizených v oblasti údolí řeky Douro. V minulosti se do města dováželo po řece na lodích rabelo. Po vylisování hroznů vinný mošt kvasí a po vykvašení asi poloviny cukru se přidá vinná pálenka, která proces fermentace zastaví. Portské je tedy tzv. fortifikované (neboli dolihované) víno s obsahem alkoholu asi 20 procent. Víno následně zraje v dřevěných sudech (Tawny) nebo ocelových tancích (Ruby), ale vyrábí se i bílé portské víno (White Port) a existuje i jeho suchá varianta.
Mezi nejznámější patří: Cálem, Taylor’s, Graham’s, Porto Cruz, Offley, Quevedo, Ferreira a Ramos Pinto. Prohlídky sklepů a ochutnávky vín nejsou nijak drahé, ceny se moc neliší a pohybují se mezi 10-20 eury. Ceny vín se pohybují samozřejmě podle kvality, druhu a stáří, avšak obecně lze říci, že v Portugalsku je možné portské víno koupit levněji než v České republice.
Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.
Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a Facebooku.