PO STOPÁCH HARRYHO POTTERA V PORTU

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Harry Potter, mladý čarodějnický učeň s brýlemi s kulatými skly a jizvou ve tvaru blesku na čele. Kdo by ho neznal? S touto fiktivní postavou vyrostla celá jedna generace. Jeho příběh se odehrává v Anglii, ale už málokdo ví, že základy tohoto fantasy románu od spisovatelky J. K. Rowlingové bychom měli hledat právě v malebném Portu. Tuto kouzelnickou ságu mám moc ráda. Proto jsem se neodolala a rozhodla se vydat do míst, kde na vás dýchne duch Harryho Pottera.

KAVÁRNA CAFÉ MAJESTIC

J. K. Rowlingová byla osudem zkoušená Angličanka, která se částečně kvůli osobním a možná i finančním problémům rozhodla opustit zemi a začít žít v mnohem levnějším Portugalsku. Zde využila své přirozené znalosti angličtiny a vyučovala ji ve škole. Mezitím jí v hlavě rostla myšlenka napsat knihu. Z této myšlenky začal vznikat příběh o mladém čarodějnickém učni, kterého nazvala Harry Potter. Svou první knihu Harry Potter a kámen mudrců psala převážně ve své oblíbené kavárně Café Majestic. Možná, že právě kouzelný interiér kavárny udržoval její fantazii pracující na plné obrátky. Kavárna byla otevřena v roce 1921, byla postavena ve stylu Belle Epoque a i dnes si zachovává image dvacátých let.

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Do kavárny jsem se nedostala. V podstatě je to turistická atrakce, před kterous se tvořila dvacetimetrová fronta. Nebavilo mne čekat, až se uvolní místo uvnitř nebo na terase, abych si mohla objednat předraženou kávu.

KNIHKUPECTVÍ LIVRARIA LELLA

Dalším místem nasáklé čarodějnickou atmosférou je knihkupectví Livraria Lella. Toto rodinné knihkupectví, otevřené v roce 1906, se proslavilo svými knižními řadami. Bratři Lellové, kteří v té době provozovali knihkupectví, najali inženýra Xaviera Estevese, aby postavil knihkupectví Livraria Lello na ulici Rua das Carmelitas. Knihkupectví bylo oceněno jako třetí nejkrásnější knihkupectví na světě. Jeho interiér si takové ocenění rozhodně zaslouží a je opravdu okouzlující.

Gotický exteriér budovy s kamennými řezbami a náboženskými malbami je tak detailní, že zvenku připomíná spíše kostel než knihkupectví. Jakmile však projdete dveřmi, uvidíte secesní design ve všem, od stěn a sloupů až po křivky schodiště.

PO STOPÁCH HARRYHO POTTERA V PORTU

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Pos topách Harryho Pottera v Portu

TAJEMSTVÍ KNIHKUPECTVÍ

Celé knihkupectví je shora dolů kompletně obloženo ozdobně vyřezávaným dřevem. Alespoň to tak vypadá. Realita je však jiná. Všechny dřevěné detaily, které vidíte, jsou ve skutečnosti malované omítky, které připomínají dřevo. Protože kromě příběhu o Harrym Potterovi skrývá Livraria Lello také jedno malé, nepříliš známé tajemství. Knihkupectví má soukromou místnost zvanou „Gemma Room„, kde uchovávají své nejstarší knižní sbírky. Nejstarší knihou, kterou v Gemma Room mají, je právní kniha z roku 1476, která pojednává o různých trestech za porušení určitých zákonů. Kniha je „incunable“, což je slovo, kterým se označují knihy vytištěné v letech 1450 až 1500.

po stopách Harryho Pottera

po stopách Harryho Pottera

Ikonické schodiště mělo dříve hnědou barvu, ale v polovině 90. let 20. století byl objednán malíř, který schodiště přemaloval. Bez souhlasu majitele knihkupectví natřel schodiště přes noc na červeno. Majitelce se to nakonec zalíbilo a tuto barvu si ponechala.

Pos topách Harryho Pottera v Portu

MŮJ TIP: 

Nezapomeňte se podívat nahoru! Na stropě je obrovská vitráž s nápisem „Decus in labore„. To bylo heslo bratrů Lellových, které znamená „čest v práci“. Také uvidíte vyřezávané dřevo napříč stropem. Ve skutečnosti se však jedná o důmyslnou techniku malování omítky, aby vypadala jako dřevo.

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Celou atmosféru bohužel ničí spousta lidí, kteří si sem rozhodně nepřišli koupit knihu, ale vyfotit se na červeném schodišti.  Vyfotit schody bez lidí bylo téměř nemožné. Možná si vzpomenete na scénu z knihy Harry Potter a Kámen mudrců, ve které se schody v Bradavicích nepřestávají pohybovat a odvádějí malé čaroděje na nežádoucí místa.

Není těžké si toto knihkupectví zamilovat. Když ho uvidíte poprvé, pocítíte poblouznění a je tak snadné pochopit, proč se jím inspirovala J. K. Rowlingová. Ty stěny, police, knihy a schody, které daly vzniknout schodišti Bradavic, vyprávějí tisíce příběhů. Je to vskutku potěšení!

MŮJ TIP:

Protože to není jen tak obyčejné knihkupectví, abyste se dostali dovnitř, musíte si předem koupit lístek. Na to nezapomeňte! Ale i tak budete postávat s desítkou lidí a čekat na vstup. Vstupenky stojí 5 EUR a návštěvníci si je mohou zakoupit online zde. Vstupenku si můžete vytisknout nebo ji po příchodu ukázat v digitální podobě na svém telefonu. Případně si můžete zakoupit vstupenky v den prohlídky u pokladny vedle knihkupectví nebo přeskočit frontu prostřednictvím organizované prohlídky. Pokud si koupíte knihu od společnosti Livraria Lello, získáte slevu 5 EUR z ceny knihy.

STUDENTI V ČERNÝCH UNIFORMÁCH S KAPUCEMI

Ačkoli jsou dvě výše popsaná místa v Portu nejvíce spojována s Harrym Potterem, není to úplný výčet atrakcí, které ve městě najdete. S knižní sérií jsou spojeni také portští studenti. Právě jimi se totiž spisovatelka J. K. Rowlingová nechala inspirovat. Studenti v Portu nosí dlouhé černé uniformy s kapucemi, ve kterých opravdu vypadají trochu kouzelnicky. Pokud tedy takovou skupinu mladých lidí potkáte v ulicích Porta, nemyslete si, že jdou na maškarní ples. Nepřicházejí ani z natáčení nového filmu o Harrym Potterovi. Prostě jen jdou na svou univerzitu.
Pos topách Harryho Pottera v Portu

ESCOVARIA DE BELOMENTE

Escovaria de Belomonte“ neboli „obchod s košťaty Belomonte“ je přímo jako z Diagon Alley a vedle Livraria Lello mi opravdu připadal jako z Harryho Pottera. Pár bloků od Livraria Lello vstoupíte do klikaté ulice pokryté dlažebními kostkami, které jsou běžné v celém Portu. Tady najdete tento starý obchod s košťaty, který tu funguje už desítky let. Je to opravdový obchod. Malý obchůdek typu „máma a táta“, který se pyšní výrobou těch nejlepších košťat vhodných pro každého kouzelníka (nebo domácnost).

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Pos topách Harryho Pottera v Portu

JARDINS DO PALACIO DE CRISTAL

Portugalci prý milují mýty. Spisovatelka J. K. Rowlingová během svého pobytu v Portu také často navštěvovala Jardins do Palacio de Cristal. A právě zde také napsala několik kapitol. Při procházkách tímto parkem si prý v mysli vytvořila představy o Zakázaném lese, kam Harry a jeho přátelé chodili krmit a hledat různá fantaskní zvířata. Ve skutečnosti však park není ani zdaleka tak strašidelný, jak je vylíčen v knize.

ANTÓNIO DE OLIVEIRA SALAZAR

A v neposlední řadě musím zmínit i jméno jednoho místního diktátora. António de Oliveira Salazar byl diktátor, který byl v letech 1932-1968 portugalským premiérem. J. K. Rowlingová potvrdila, že se tímto jménem diktátora nechala inspirovat a vytvořila podle něho jméno zakladatele Zmijozelského rodu a jednoho ze čtyř zakladatelů Bradavic.  Na rozdíl od některých svých kolegů, jako byl Adolf Hitler, nebyl António de Oliveira Salazar tak vyhraněný, ale udržel si vládu nad Portem po více než 40 let.

Pos topách Harryho Pottera v Portu

Porto je velmi zvláštní a pěkné město a já jsem si ho rozhodně zamilovala. Všechno na něm bylo kouzelné. Rozhodně se mi líbilo spojovat si souvislosti mezi tímto krásným městem a jeho propojením s Harry Potterem.

Pokud se vám článek líbil, budu ráda, když jej budete sdílet nebo zanecháte nějaký milý komentář pod článkem.

Také bych vás chtěla pozvat, abyste se ke mně připojili na Instagramu a  Facebooku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.